GE Profile Performance™ 21.9 Cu. Ft. Top-Freezer No-Frost CustomStyle™ Refrigerator - TNX22PACRCC
GE Profile Performance™ 21.9 Cu. Ft. Top-Freezer No-Frost CustomStyle™ Refrigerator
Model: TNX22PACRCC


GE Profile Performance™ 21.9 Cu. Ft. Top-Freezer No-Frost CustomStyle™ Refrigerator
Model: TNX22PACRCC
Depth : Counter Depth
Key Features
Trimless model
21.9 cu. ft. capacity (Fresh Food 15.4 cu. ft. / Freezer 6.5 cu. ft.)
Equipped for optional automatic icemaker
2 adjustable vegetable / fruit crispers
Adjustable temperature meat pan
Slide-out, spill proof crisper cover
3 adj. glass fresh food cabinet shelves (2 slide-out, spill proof)
Color-matched premium deluxe door handles
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Trimless model
21.9 cu. ft. capacity (Fresh Food 15.4 cu. ft. / Freezer 6.5 cu. ft.)
Equipped for optional automatic icemaker
2 adjustable vegetable / fruit crispers
Adjustable temperature meat pan
Slide-out, spill proof crisper cover
3 adj. glass fresh food cabinet shelves (2 slide-out, spill proof)
Color-matched premium deluxe door handles
4 Ice 'N Easy trays with ice storage bin
3 freezer door bins (2 adjustable; 1 fixed with gallon storage)
2 adjustable wire everwhite freezer compartment shelves
Snugger clips
Modular dairy compartment
4 modular door bins (3 adjustable with gallon storage; 1 fixed)
Quick Store bin
Quick Store™ bin
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Fresh Food Features | Snugger Clips - 2 |
| Beverage Feature | Beverage Rack |
| Meat Pan | Adjustable Temperature |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 Adjustable Humidity |
| Icemaker | Non-Icemaker |
| Quick Store™ Bin | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | 2 Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Freezer Door Shelves | 2 Adj. Bins; 1 Fixed Gallon Door Shelf |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Fresh Food Door Bins | 4 |
| Freezer Features | Interior Light |
| Freezer Features | Ice Storage Bin |
| Freezer Features | 4 Ice N' Easy Trays |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Spill Proof |
| Fresh Food Door Features | 3 Adjustable Bins |
| Fresh Food Door Features | 1 Fixed |
| Fresh Food Features | Butter Dish |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
APPEARANCE
| Handle | Color-Matched Premium Deluxe |
| Door Style | Rounded Doors |
| Door Swing | Hinges on Right |
| Color Appearance | Bisque on Bisque |
| Counter-Depth Design | Yes |
| Counter-Depth Design | true |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 300 lb |
| Depth Without Handle | 26.75 in |
| Height to Top of Case | 68.75 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Height to Top of Hinge | 69.875 in |
| Net Weight | 270 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 36.25 in |
| Depth with Door Open 90° | 61 in |
| Case Depth Without Door | 23.75 in |
| Back Air Clearances | 1/2 in |
| Overall Depth | 28 5/8 in |
| Overall Height | 69 7/8 in |
| Overall Width | 35 3/4 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited lifetime clear veg./fruit crispers |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 0.5 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 69.88 in. |
| Length | 28.63 in. |
| Weight | 270 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 74.88 in. |
| Shipping Length | 33.63 in. |
| Shipping Weight | 310 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 310 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 41.38 ft³ |
| Dimensional Weight | 514.43 lbs. |
| Total of Cubes | 41.38 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 514.43 lbs. |
CAPACITY
| Freezer Capacity | 6.50 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 15.40 cu ft |
| Shelf Area | 22.40 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 21.90 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










