GE 21.9 Cu. Ft. Top-Freezer No-Frost CustomStyle Refrigerator - TNX22PACRCC
Description
69 7/8 H x 35 3/4 W x 28 5/8 D
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Specifications
Specifications
CAPACITY
| Freezer Capacity | 6.50 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 15.40 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 21.90 cu ft |
| Freezer Capacity | 6.50 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 15.40 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 21.90 cu ft |
| Freezer Capacity | 6.50 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 15.40 cu ft |
| Shelf Area | 22.40 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 21.90 cu ft |
FEATURES
| Exterior Style | Free-Standing |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | 2 Adjustable |
| Freezer Door Shelves | 2 Adj. Bins; 1 Fixed Gallon Door Shelf |
| Freezer Features | Interior Light |
| Freezer Features | Ice Storage Bin |
| Freezer Features | 4 Ice N' Easy Trays |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Spill Proof |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total |
| Fresh Food Door Bins | 4 |
| Icemaker | Non-Icemaker |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | 2 Adjustable |
| Freezer Door Shelves | 2 Adj. Bins; 1 Fixed Gallon Door Shelf |
| Freezer Features | Interior Light |
| Freezer Features | Ice Storage Bin |
| Freezer Features | 4 Ice N' Easy Trays |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Spill Proof |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total |
| Fresh Food Door Bins | 4 |
| Icemaker | Non-Icemaker |
| Beverage Feature | Beverage Rack |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | 2 Adjustable |
| Freezer Door Shelves | 2 Adj. Bins; 1 Fixed Gallon Door Shelf |
| Freezer Features | Interior Light |
| Freezer Features | Ice Storage Bin |
| Freezer Features | 4 Ice N' Easy Trays |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Spill Proof |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total |
| Fresh Food Door Bins | 4 |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Fresh Food Door Features | 3 Adjustable Bins |
| Fresh Food Door Features | 1 Fixed |
| Fresh Food Features | Butter Dish |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Fresh Food Features | Snugger Clips - 2 |
| Icemaker | Non-Icemaker |
| Meat Pan | Adjustable Temperature |
| Quick Store™ Bin | Yes |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 Adjustable Humidity |
APPEARANCE
| Counter-Depth Design | true |
| Door Style | Rounded Doors |
| Counter-Depth Design | true |
| Door Style | Rounded Doors |
| Color Appearance | Bisque on Bisque |
| Counter-Depth Design | true |
| Door Style | Rounded Doors |
| Door Swing | Hinges on Right |
| Handle | Color-Matched Premium Deluxe |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Case Depth Without Door | 23 3/4 in |
| Depth Without Handle | 26 3/4 in |
| Depth with Door Open 90° | 61 in |
| Case Depth Without Door | 23 3/4 in |
| Depth Without Handle | 26 3/4 in |
| Depth with Door Open 90° | 61 in |
| Approximate Shipping Weight | 300 lb |
| Back Air Clearances | 1/2 in |
| Case Depth Without Door | 23 3/4 in |
| Depth Without Handle | 26 3/4 in |
| Depth with Door Open 90° | 61 in |
| Height to Top of Case | 68 3/4 in |
| Height to Top of Hinge | 69 7/8 in |
| Net Weight | 270 lb |
| Overall Depth | 28 5/8 in |
| Overall Height | 69 7/8 in |
| Overall Width | 35 3/4 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 36 1/4 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Parts Warranty | Limited lifetime clear veg./fruit crispers |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in "Georgia and Central Florida".










