21.5 Cu. Ft. Top-Mount No-Frost Refrigerator with Dispenser - TBX22PRBRCC
21.5 Cu. Ft. Top-Mount No-Frost Refrigerator with Dispenser
Model: TBX22PRBRCC


21.5 Cu. Ft. Top-Mount No-Frost Refrigerator with Dispenser
Model: TBX22PRBRCC
Depth : Standard Depth
Key Features
21.5 cu. ft. capacity (Fresh Food 14.96 cu. ft. / Freezer 6.55 cu. ft.)
Top mount LightTouch! dispenser delivers water, cubes, and crushed ice through the door
4 split, adjustable, spill proof glass fresh food cabinet shelves (3 dlide-out)
2 adjustable humidity fruit / vegetable crispers
Adjustable temperature meat / snack pan
4 modular gallon door bins (3 adjustable)
Color-matched premium deluxe door handles
Quiet package
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
21.5 cu. ft. capacity (Fresh Food 14.96 cu. ft. / Freezer 6.55 cu. ft.)
Top mount LightTouch! dispenser delivers water, cubes, and crushed ice through the door
4 split, adjustable, spill proof glass fresh food cabinet shelves (3 dlide-out)
2 adjustable humidity fruit / vegetable crispers
Adjustable temperature meat / snack pan
4 modular gallon door bins (3 adjustable)
Color-matched premium deluxe door handles
Quiet package
Adjustable wire everwhite freezer compartment shelf
2 freezer door bins (1 adjustable)
Beverage rack, wire slide-out can dispenser and removable condiment caddy
Dairy compartment with butter dish
Tilt-Out Quick Store bin
Slide-out, slide-over pans
Quick Serve storage dishes (on door)
Tilt-Out Quick Store™ bin
Quick Serve™ storage dishes (on door)
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Fresh Food Features | Snugger Clips - 2 |
| Beverage Feature | Wire Slide-Out Can Dispenser |
| Dispenser Features | Dispenser Light |
| Meat Pan | Adjustable Temperature |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Freezer Cabinet Shelf Features | 1 Ice Tray Shelf |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 Adjustable Humidity |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Quick Store™ Bin | Yes |
| Door Liner | ABS |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total |
| Interior Lighting | Yes |
| Easy-Out Crispers | Slide-out, Slide-over |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Water |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | 1 Adj. |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Spill-Proof |
| Freezer Door Shelves | 2 Bins (1 Adj.) |
| Quick Serve™ Storage Dishes | On Door |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Leveling System | Front Corners |
| Fresh Food Door Bins | 4 |
| Freezer Features | Adjustable Freezer Trivet |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 4 Split Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Fresh Food Door Features | 3 Adjustable Bins |
| Fresh Food Door Features | 1 Fixed |
| Fresh Food Features | Condiment Caddy - Removable |
| Fresh Food Features | Butter Dish |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Adjustable Rollers | Yes |
| Handle | Color-Matched Premium Deluxe |
| Coil-Free Back | Yes |
| Door Swing | Hinges on Right |
| Color Appearance | Bisque on Bisque |
| Door Stops | Yes |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Foam |
| Cabinet Insulation | Foam |
| Cabinet Liner | ABS |
| Energy Saver | Yes |
| Quiet Package | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 14.96 cu ft |
| Freezer Capacity | 6.55 cu ft |
| Shelf Area | 23.90 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 21.50 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 300 lb |
| Depth Without Handle | 31 in |
| Height to Top of Case | 66 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 273 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 32.625 in |
| Depth with Door Open 90° | 59.875 in |
| Case Depth Without Door | 27.5 in |
| Overall Depth | 32 3/4 in |
| Overall Height | 67 1/4 in |
| Overall Width | 31 1/4 in |
| Side Air Clearances | 3/4 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited lifetime clear veg./fruit crispers |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.75 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 31.25 in. |
| Height | 67.25 in. |
| Length | 32.75 in. |
| Weight | 273 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 36.25 in. |
| Shipping Height | 72.25 in. |
| Shipping Length | 37.75 in. |
| Shipping Weight | 313 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 313 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 39.83 ft³ |
| Dimensional Weight | 495.15 lbs. |
| Total of Cubes | 39.83 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 495.15 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










