21.7 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator - PTS22LHPWW
21.7 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: PTS22LHPWW


21.7 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: PTS22LHPWW
Depth : Standard Depth
Key Features
Internal water dispenser with GE water filtration
Upfront electronic digital display
Temperature management
Factory-installed icemaker
Slide-out, spillproof glass shelves
Tilt-out freezer bins
Clear Look gallon door bins
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Internal water dispenser with GE water filtration
Delivers chilled fresh-tasting water through an internal water dispenser
Upfront electronic digital display
Clearly displays exact temperatures for the fresh food and freezer compartments
Temperature management
Enjoy even cooling throughout the fresh food section
Factory-installed icemaker
Refrigerator comes ready to automatically create ice
Slide-out, spillproof glass shelves
Shelves slide out, and spills stay put
Tilt-out freezer bins
Moves forward for convenient access
Clear Look gallon door bins
Holds gallon-size containers with style and ease
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
FEATURES
| Temperature Management Features | Air Tower in Freezer |
| Fresh Food Features | ShelfSaver⢠Rack |
| Control Type | Upfront Electronic Digital Temperature Display |
| Deli Drawer | Adjustable Temperature |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 Adjustable Humidity |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total |
| Interior Lighting | Yes |
| Filter Location | Upper right corner |
| Easy-Out Crispers | Pivot-Out |
| Dispenser | Internal Water |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | Bi-Level Removable |
| Tilt-Out Freezer Door Bins | 1 Full-Width |
| Temperature Management System | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Spill-Proof |
| Freezer Door Bins | 2 Adjustable with Gallon Storage |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Water Filtration | GE Water Filtration |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Leveling System | Front Corners |
| Fresh Food Door Bins | 4 (3 Adjustable with Gallon Storage; 1 Full-Width Fixed with Tall Bottle Storage) |
| Freezer Features | Spillproof Freezer Floor |
| Freezer Features | Interior Light |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 4 Split Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Removable Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Temperature Management Features | 3 Electronic Sensors |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Height to Mid-Freezer | 54.5 in |
| Approximate Shipping Weight | 288 lb |
| Depth Without Handle | 31.625 in |
| Height to Top of Case | 66.875 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 258 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 33 in |
| Depth with Door Open 90° | 63 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 35 in |
| Case Depth Without Door | 27.625 in |
| Overall Depth | 33 5/8 in |
| Overall Height | 67 1/2 in |
| Overall Width | 32 7/8 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Galvanized Door |
| Handle | High-Gloss Color-Matched Sculptured |
| Easy to Remove Door Gaskets | Yes |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | White on White |
| Door Stops | Yes |
| Protective Lamp Covers | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 15.35 cu ft |
| Freezer Capacity | 6.35 cu ft |
| Shelf Area | 25.90 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 21.70 cu ft |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet & Door Liner | ABS |
| NeverClean⢠Condensor | Yes |
| Quiet Package | Premium Quiet Design |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 32.88 in. |
| Height | 67.5 in. |
| Length | 33.63 in. |
| Weight | 258 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 37.88 in. |
| Shipping Height | 72.5 in. |
| Shipping Length | 38.63 in. |
| Shipping Weight | 298 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 298 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 43.18 ft³ |
| Dimensional Weight | 536.81 lbs. |
| Total of Cubes | 43.18 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 536.81 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










