CustomStyle 21.7 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator - PTC22MFMRWW
CustomStyle 21.7 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: PTC22MFMRWW


CustomStyle 21.7 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: PTC22MFMRWW
Depth : Counter Depth
Key Features
Upfront illuminated temperature controls
LightTouch! dispenser
GE water plus filtration system
Adjustable slide-out, spillproof glass shelves
Electronic icemaker
Slide-out, slide-over pan removal system
Clear Look adjustable gallon door bins
Adjustable humidity vegetable / fruit crispers
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Upfront illuminated temperature controls
Is easy to see and set
LightTouch! dispenser
Delivers chilled water, cubed ice or crushed ice at the slightest touch
GE water plus filtration system
Delivers clean, great-tasting water and ice through the LightTouch! Dispenser with indicator light
Adjustable slide-out, spillproof glass shelves
Shelves slide out, spills stay put
Electronic icemaker
Makes ice automatically, ensuring a ready supply
Slide-out, slide-over pan removal system
Makes it easy to remove and to clean crispers
Clear Look adjustable gallon door bins
Store gallon containers with ease
Adjustable humidity vegetable / fruit crispers
Provide ideal storage environment for fruits and vegetables
Quick Space shelf
Quickly slides out of the way to make room for tall items
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
FEATURES
| Fresh Food Features | Snugger Clips - 2 |
| Beverage Feature | Beverage Rack |
| Control Type | Upfront Temperature Controls |
| Meat Pan | Adjustable Temperature |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 Adjustable Humidity |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Freezer Cabinet Shelves | 1 Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total |
| Filter Location | Upper right corner |
| Easy-Out Crispers | Slide-out, Slide-over |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Water |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Freezer Door Shelves | 2 Fixed w/ Gal. Storage |
| Water Filtration | GE Water Filtration |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Fresh Food Door Bins | 3 |
| Freezer Features | Interior Light |
| Control Type | Illuminated |
| Freezer Features | Ice Storage Bin |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Spill Proof |
| Fresh Food Door Features | 3 Adjustable Bins |
| Fresh Food Door Features | Clear Look Bins |
| Fresh Food Features | Egg Storage Bin |
| Fresh Food Features | Butter Dish |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
APPEARANCE
| Handle | Color-Matched Premium Deluxe |
| Door Style | Rounded Doors |
| Exterior Design | Trimless |
| Door Swing | Hinges on Right |
| Color Appearance | White on White |
| Counter-Depth Design | Yes |
| Counter-Depth Design | true |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 324 lb |
| Depth Without Handle | 26.75 in |
| Height to Top of Case | 68.75 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 294 lb |
| Depth with Door Open 90° | 61 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 38.25 in |
| Case Depth Without Door | 23.75 in |
| Back Air Clearances | 1/2 in |
| Overall Depth | 28 3/8 in |
| Overall Height | 69 7/8 in |
| Overall Width | 35 3/4 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ECONOMICAL / QUIET
| NeverClean⢠Condensor | Yes |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 0.5 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 69.88 in. |
| Length | 28.38 in. |
| Weight | 294 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 74.88 in. |
| Shipping Length | 33.38 in. |
| Shipping Weight | 334 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 334 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 41.02 ft³ |
| Dimensional Weight | 509.94 lbs. |
| Total of Cubes | 41.02 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 509.94 lbs. |
CAPACITY
| Freezer Capacity | 6.50 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 15.40 cu ft |
| Shelf Area | 20.00 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 21.70 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










