25.6 Cu. Ft. Side-by-Side Refrigerator with Dispenser - TFX26PRDBB
25.6 Cu. Ft. Side-by-Side Refrigerator with Dispenser
Model: TFX26PRDBB


25.6 Cu. Ft. Side-by-Side Refrigerator with Dispenser
Model: TFX26PRDBB
Depth : Standard Depth
Key Features
LightTouch! dispenser delivers chilled water, cubed and crushed ice through the door
Freshness Center (1 adjustable humidity crisper, 1 convertible meat keeper with cold control & 1 adjustable humidity snack pan) with spill-proof cover
3 adjustable, spill proof glass fresh food cabinet shelves (2 slide out)
QuickSpace shelf
Dairy compartment with butter dish
Quiet Package I
Color-matched premium deluxe door handles
5 freezer door shelves
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
LightTouch! dispenser delivers chilled water, cubed and crushed ice through the door
Freshness Center (1 adjustable humidity crisper, 1 convertible meat keeper with cold control & 1 adjustable humidity snack pan) with spill-proof cover
3 adjustable, spill proof glass fresh food cabinet shelves (2 slide out)
QuickSpace shelf
Dairy compartment with butter dish
Quiet Package I
Color-matched premium deluxe door handles
5 freezer door shelves
3 wire everwhite, freezer slide-out baskets
1 clear sliding freezer storage bin
Beverage rack
Utility (egg) bin
4 ClearLook modular door bins (2 adj. with gal. storage)
Freshness Center™ (1 adjustable humidity crisper, 1 convertible meat keeper with cold control & 1 adjustable humidity snack pan) with spill-proof cover
QuickSpace™ shelf
4 ClearLook™ modular door bins (2 adj. with gal. storage)
25.6 cu. ft. capacity (Fresh Food 16.0 cu. ft. / Freezer 9.59 cu. ft.)
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Utility Bin | With Egg Pockets |
| Beverage Feature | Beverage Rack |
| Dispenser Features | Dispenser Light |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Performance Features | Auto Energy Saver |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Door Liner | ABS |
| Freezer Storage Bin | 1 Sliding |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Chilled Water |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Freshness Center™ | Spill-Proof Cover |
| Freezer Door Shelves | 5 Total |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Freezer Features | Interior Light |
| Slide-Out Freezer Baskets | 3 |
| Fresh Food Door Shelves | 4 Clear Look Modular (2 Adj. w/ Gal. Storage) |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Spill Proof |
| Fresh Food Features | Butter Dish |
| Freshness Center™ | Adjustable Humidity Snack Pan (Top) |
| Freshness Center™ | Adjustable Humidity Vegetable / Fruit Crisper (Middle) |
| Freshness Center™ | Adjustable Temperature Meat Pan (Lower) |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Adjustable Rollers | Yes |
| Handle | Color-Matched Premium Deluxe |
| Color Appearance | Black on Black |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet & Door Insulation | Foam |
| Cabinet Liner | Baked Enamel-on-Steel |
| Quiet Package | I |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 345 lb |
| Depth Without Handle | 30.25 in |
| Height to Top of Case | 68.75 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 315 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 36.125 in |
| Depth with Door Open 90° | 49.75 in |
| Case Depth Without Door | 28 in |
| Overall Depth | 32 1/2 in |
| Overall Height | 69 3/4 in |
| Overall Width | 35 3/4 in |
| Side Air Clearances | 3/4 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited lifetime clear veg./fruit crispers |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
CAPACITY
| Freezer Capacity | 9.59 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 16.00 cu ft |
| Shelf Area | 24.30 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 25.60 cu ft |
Other
| Side Air Clearances | 0.75 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 69.75 in. |
| Length | 32.5 in. |
| Weight | 315 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 74.75 in. |
| Shipping Length | 37.5 in. |
| Shipping Weight | 355 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 355 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 46.9 ft³ |
| Dimensional Weight | 583.03 lbs. |
| Total of Cubes | 46.9 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 583.03 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










