CustomStyle 22.6 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator - PSC23NHSBB
CustomStyle 22.6 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator
Model: PSC23NHSBB






CustomStyle 22.6 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator
Model: PSC23NHSBB
Depth : Counter Depth
Key Features
Refreshment center
Temperature management
Custom cool technology with full extension slides
Upfront, electronic touch temperature controls with digital temperature display
Clear Look adjustable gallon door bins
Turbo Cool setting
GE water plus filtration system
Quick Ice option
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Refreshment center
Provides convenient in-door access to favorite foods and drinks
Temperature management
Enjoy even cooling throughout the fresh food section
Custom cool technology with full extension slides
Chills in minutes thaws in hours and keeps foods fresher, longer
Upfront, electronic touch temperature controls with digital temperature display
Clearly displays the exact temperature for the fresh food and freezer compartments
Clear Look adjustable gallon door bins
Store gallon containers with ease
Turbo Cool setting
Restores proper temperature to the refrigerator after frequent door openings
GE water plus filtration system
Delivers clean, great-tasting water and ice through the LightTouch! Dispenser with indicator light
Quick Ice option
Makes ice up to 50% faster than normal settings-ideal for entertaining
Adjustable slide-out, spillproof glass shelves
Shelves slide out, spills stay put
Integrated shelf support system
Provides strong, yet flexible support
Frost guard technology
Protects frozen items from freezer burn by monitoring freezer door openings and defrosting only when needed
Full-extension freezer baskets
Extends 12" to 16" beyond the cabinet, providing easy loading and unloading
Tall LightTouch! dispenser
Deliver chilled water, cubed ice or crushed ice at the slightest touch
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Temperature Management Features | Turbo Cool setting |
| Beverage Feature | Refreshment Center |
| Deli Drawer | Adjustable Temperature |
| Control Type | Upfront Electronic Digital Temperature Display |
| Dispenser Features | Quick Ice |
| Icemaker | Integrated Ice™ System |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Filter Location | Upper right corner |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | 2 |
| Tilt-Out Freezer Door Bins | 3 (2 Adjustable) |
| Temperature Management System | Yes |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Custom Cool Bin (Bottom Drawer) | Full Extension - Express Chill, Express Thaw & Select Temp |
| Leveling System | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 |
| Fresh Food Door Bins | 3 (1 Adjustable) |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Slide-Out Freezer Baskets | 4 (3 Full Ext.) |
| Water Filter Indicator Light | Yes |
| Fresh Food Features | Integrated Shelf Support System |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | Adjustable Humidity |
| Door Liner | ABS |
| Custom Cool Technology | Yes |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Chilled Water |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 3-Stack drawer system |
| Water Filtration | GE Water Filtration Plus |
| Beverage Feature | In-the-Door Can Rack |
| Dispenser Features | Child Lock |
| Dispenser Features | Dispenser Light |
| Dispenser Features | Door Alarm |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Slide-Out |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Temperature Management Features | 5 Electronic Sensors |
| Temperature Management Features | Multiflow Air Tower |
APPEARANCE
| Exterior Design | Rounded Doors |
| Door Stops | Yes |
| Textured Steel Case | Yes |
| Counter-Depth Design | Yes |
| Color Appearance | Black on Black |
| Handle | High-Gloss Color-Matched Sculptured |
| Counter-Depth Design | true |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 340 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 36 in |
| Approximate Shipping Weight | 360 lb |
| Depth with Door Open 90° | 45.5625 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 41 in |
| Case Depth Without Door | 23.875 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Depth Without Handle | 26.75 in |
| Height to Top of Case | 68.75 in |
| Back Air Clearances | 1/2 in |
| Overall Depth | 29 3/16 in |
| Overall Height | 69 1/4 in |
| Overall Width | 35 3/4 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet Liner | ABS |
| Quiet Package | Premium Quiet Design |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
CAPACITY
| Freezer Capacity | 8.17 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 14.40 cu ft |
| Shelf Area | 19.10 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 22.60 cu ft |
Other
| Back Air Clearances | 0.5 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Side Air Clearances | 0.125 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 69.25 in. |
| Length | 29.19 in. |
| Weight | 340 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 74.25 in. |
| Shipping Length | 34.19 in. |
| Shipping Weight | 380 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 380 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 41.82 ft³ |
| Dimensional Weight | 519.85 lbs. |
| Total of Cubes | 41.82 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 519.85 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










