Arctica 26.7 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator - PSS27MGMBB
Arctica 26.7 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator
Model: PSS27MGMBB


Arctica 26.7 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator
Model: PSS27MGMBB
Depth : Standard Depth
Key Features
26.7 cu. ft. capacity (Fresh Food 16.6 cu. ft. / Freezer 10.1cu. ft.)
ClimateKeeper temperature management system - an electronic system that helps keep food fresh
Upfront electronic touch temperature controls are precise and easy to set
Contoured exterior with gently rounded doors and edges
Tall LightTouch! dispenser easily accommodates pitchers, blenders, coffeepots and all sizes of glassware (with door alarm and child lock)
Integrated shelf support system with QuickSpace shelf allows for maximum flexibility and easily accommodates taller items
Child lock
Electronic icemaker
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
26.7 cu. ft. capacity (Fresh Food 16.6 cu. ft. / Freezer 10.1cu. ft.)
ClimateKeeper temperature management system - an electronic system that helps keep food fresh
Upfront electronic touch temperature controls are precise and easy to set
Contoured exterior with gently rounded doors and edges
Tall LightTouch! dispenser easily accommodates pitchers, blenders, coffeepots and all sizes of glassware (with door alarm and child lock)
Integrated shelf support system with QuickSpace shelf allows for maximum flexibility and easily accommodates taller items
Child lock
Electronic icemaker
Premium quiet design
QuickSpace shelf
4 ClearLook modular fresh food door shelves (2 adjustable)
3 wire tilt-out storage door bin (2 adjustable)
Quick Ice provides up to 50% more ice than normal settings
Door alarm
Frost guard technology reduces freezer burn
ClimateKeeper™ temperature management system - an electronic system that helps keep food fresh
Integrated shelf support system with QuickSpace™ shelf allows for maximum flexibility and easily accommodates taller items
QuickSpace™ shelf
4 ClearLook™ modular fresh food door shelves (2 adjustable)
Quick Ice™ provides up to 50% more ice than normal settings
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Temperature Management Features | Electronic Sensors |
| Fresh Food Features | Snugger Clips - 2 |
| Beverage Feature | Beverage Rack |
| Dispenser Features | Quick Ice |
| Top Pan | Adj. Temperature |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | Adjustable Humidity |
| Water Filter Indicator Light | Yes |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Door Liner | ABS |
| Freezer Cabinet Shelves | 2 (1 Slide-Out) |
| Freezer Storage Bin | Fixed |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 |
| Filter Location | Upper right corner |
| Bottom Drawer | Sealed |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Chilled Water |
| Tilt-Out Freezer Door Bins | 3 (2 Adjustable) |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Water Filtration | GE Water Filtration Plus |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Fresh Food Door Bins | 4 |
| Freezer Features | Interior Light |
| Slide-Out Freezer Baskets | 3 |
| Dispenser Features | Child Lock |
| Dispenser Features | Dispenser Light |
| Dispenser Features | Door Alarm |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Spill Proof |
| Fresh Food Door Features | 3 Adjustable Bins |
| Fresh Food Door Features | 1 Fixed |
| Fresh Food Door Features | Clear Look Bins |
| Fresh Food Features | Integrated Shelf Support System |
| Fresh Food Features | Egg Storage Bin |
| Fresh Food Features | Butter Dish |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Temperature Management Features | Air Tower |
| Water Filtration | FreshSaver™ Filter |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Adjustable Rollers | Front |
| Handle | Color-Matched Premium Deluxe |
| Exterior Design | Contoured |
| Door Stops | Yes |
| Color Appearance | Black on Black |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet & Door Insulation | Foam |
| Cabinet Liner | ABS |
| Quiet Package | Premium Quiet Design |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 424 lb |
| Depth Without Handle | 32.25 in |
| Height to Top of Case | 68.75 in |
| Net Weight | 394 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 36 in |
| Depth with Door Open 90° | 50.0625 in |
| Case Depth Without Door | 28 in |
| Back Air Clearances | 1/8 in |
| Overall Depth | 34 11/16 in |
| Overall Height | 69 1/4 in |
| Overall Width | 35 3/4 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
| Top Air Clearances | 1/8 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 69.25 in. |
| Length | 34.69 in. |
| Weight | 394 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 74.25 in. |
| Shipping Length | 39.69 in. |
| Shipping Weight | 434 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 434 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 49.7 ft³ |
| Dimensional Weight | 617.81 lbs. |
| Total of Cubes | 49.7 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 617.81 lbs. |
CAPACITY
| Freezer Capacity | 10.10 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 16.60 cu ft |
| Shelf Area | 24.30 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 26.70 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










