CustomStyle 22.6 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator - PSI23MGRBV
CustomStyle 22.6 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator
Model: PSI23MGRBV








CustomStyle 22.6 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator
Model: PSI23MGRBV
Depth : Counter Depth
Key Features
Temperature management
Upfront, electronic touch temperature controls with digital temperature display
Tall LightTouch! dispenser
Integrated shelf support system
Clear Look gallon door bins
In-the-door beverage rack
GE water plus filtration system
Turbo Cool setting
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Temperature management
Enjoy even cooling throughout the fresh food section
Upfront, electronic touch temperature controls with digital temperature display
Clearly displays the exact temperature for the fresh food and freezer compartments
Tall LightTouch! dispenser
Deliver chilled water, cubed ice or crushed ice at the slightest touch
Integrated shelf support system
Provides strong, yet flexible support
Clear Look gallon door bins
Holds gallon-size containers with style and ease
In-the-door beverage rack
Beverages are chilled and ready for easy access
GE water plus filtration system
Delivers clean, great-tasting water and ice through the LightTouch! Dispenser with indicator light
Turbo Cool setting
Restores proper temperature to the refrigerator after frequent door openings
Quick Ice option
Makes ice up to 50% faster than normal settings-ideal for entertaining
Adjustable slide-out, spillproof glass shelves
Shelves slide out, spills stay put
Frost guard technology
Protects frozen items from freezer burn by monitoring freezer door openings and defrosting only when needed
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Temperature Management Features | Turbo Cool setting |
| Fresh Food Features | Snugger Clips - 2 |
| Beverage Feature | In-the-Door Beverage Rack |
| Deli Drawer | Adjustable Temperature |
| Dispenser Features | Quick Ice |
| Control Type | Upfront Electronic Digital Temperature Display |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | Adjustable Humidity |
| Requires Panels | TRUE |
| Water Filter Indicator Light | Yes |
| Icemaker | Integrated Ice™ System |
| Door Liner | ABS |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 |
| Filter Location | Upper right corner |
| Bottom Drawer | Sealed |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | 2 |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Chilled Water |
| Tilt-Out Freezer Door Bins | 3 (2 Adjustable) |
| Temperature Management System | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 3-Stack drawer system |
| Water Filtration | GE Water Filtration Plus |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Leveling System | Yes |
| Fresh Food Door Bins | 4 (3 Adjustable) |
| Slide-Out Freezer Baskets | 3 |
| Dispenser Features | Child Lock |
| Dispenser Features | Dispenser Light |
| Dispenser Features | Door Alarm |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Slide-Out |
| Fresh Food Features | Integrated Shelf Support System |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Temperature Management Features | 5 Electronic Sensors |
| Temperature Management Features | Multiflow Air Tower |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Handle | Color-Matched Full-Length Visor |
| Color Appearance | Black on Black |
| Counter-Depth Design | Yes |
| Door Panels Required | Yes |
| Counter-Depth Design | true |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 14.38 cu ft |
| Freezer Capacity | 8.25 cu ft |
| Shelf Area | 18.90 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 22.60 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 380 lb |
| Depth Without Handle | 26.75 in |
| Height to Top of Case | 68.75 in |
| Net Weight | 350 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 36 in |
| Depth with Door Open 90° | 45.5625 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 40 in |
| Case Depth Without Door | 23.875 in |
| Overall Depth | 29 3/16 in |
| Overall Height | 69 1/4 in |
| Overall Width | 35 3/4 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet Liner | ABS |
| Quiet Package | Premium Quiet Design |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 69.25 in. |
| Length | 29.19 in. |
| Weight | 350 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 74.25 in. |
| Shipping Length | 34.19 in. |
| Shipping Weight | 390 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 390 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 41.82 ft³ |
| Dimensional Weight | 519.85 lbs. |
| Total of Cubes | 41.82 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 519.85 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










