25.5 Cu. Ft. Side-by-Side Refrigerator with Refreshment Center - PSS26NHPWW
25.5 Cu. Ft. Side-by-Side Refrigerator with Refreshment Center
Model: PSS26NHPWW


25.5 Cu. Ft. Side-by-Side Refrigerator with Refreshment Center
Model: PSS26NHPWW
Depth : Standard Depth
Key Features
Refreshment center
Custom cool technology with full extension slides
Temperature management
Upfront electronic digital display
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Refreshment center
Provides convenient in-door access to favorite foods and drinks
Custom cool technology with full extension slides
Chills in minutes thaws in hours and keeps foods fresher, longer
Temperature management
Enjoy even cooling throughout the fresh food section
Upfront electronic digital display
Clearly displays exact temperatures for the fresh food and freezer compartments
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
FEATURES
| Temperature Management Features | Turbo Cool setting |
| Fresh Food Features | Snugger Clips - 2 |
| Beverage Feature | Refreshment Center |
| Dispenser Features | Quick Ice |
| Control Type | Upfront Electronic Digital Temperature Display |
| Top Pan | Adj. Temperature |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | Adjustable Humidity |
| Water Filter Indicator Light | Yes |
| Icemaker | Integrated Ice⢠System |
| Door Liner | ABS |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 |
| Filter Location | Upper right corner |
| Bottom Drawer | Express Chill / Express Thaw / Select Temp |
| Custom Cool Technology | Yes |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Chilled Water |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | 2 |
| Tilt-Out Freezer Door Bins | 3 Wire (2 Adj.) |
| Temperature Management System | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Freezer Door Shelves | 1 Total |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Water Filtration | GE Water Filtration Plus |
| Fresh Food Door Features | Clear Look Bins |
| Leveling System | Yes |
| Fresh Food Door Bins | 3 |
| Freezer Features | Interior Lighting - Dual Level |
| Slide-Out Freezer Baskets | 4 (3 Full Ext.) |
| Beverage Feature | In-the-Door Can Rack |
| Dispenser Features | Child Lock |
| Dispenser Features | Dispenser Light |
| Dispenser Features | Door Alarm |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Spill Proof |
| Fresh Food Door Features | 1 Adjustable |
| Fresh Food Door Features | 2 Fixed Bins |
| Fresh Food Features | Integrated Shelf Support System |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Temperature Management Features | Electronic Sensors |
| Temperature Management Features | Multiflow Air System |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Adjustable Rollers | Front |
| Handle | Color-Matched Contoured Profile |
| Exterior Design | Contoured |
| Color Appearance | White on White |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 16.02 cu ft |
| Freezer Capacity | 9.48 cu ft |
| Shelf Area | 22.80 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 25.50 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 424 lb |
| Depth Without Handle | 32.25 in |
| Height to Top of Case | 68.75 in |
| Net Weight | 394 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 37.25 in |
| Depth with Door Open 90° | 50.0625 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 42 in |
| Case Depth Without Door | 28 in |
| Overall Depth | 34 11/16 in |
| Overall Height | 69 1/4 in |
| Overall Width | 35 3/4 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet Liner | ABS |
| Quiet Package | Premium Quiet Design |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 69.25 in. |
| Length | 34.69 in. |
| Weight | 394 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 74.25 in. |
| Shipping Length | 39.69 in. |
| Shipping Weight | 434 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 434 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 49.7 ft³ |
| Dimensional Weight | 617.81 lbs. |
| Total of Cubes | 49.7 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 617.81 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










