CustomStyle 22.6 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator - PSH23NGPWW
CustomStyle 22.6 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator
Model: PSH23NGPWW


CustomStyle 22.6 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator
Model: PSH23NGPWW
Depth : Counter Depth
Key Features
Custom cool technology with full extension slides
Temperature management
Upfront electronic digital display
In-the-door beverage rack
Tall LightTouch! dispenser
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Custom cool technology with full extension slides
Chills in minutes thaws in hours and keeps foods fresher, longer
Temperature management
Enjoy even cooling throughout the fresh food section
Upfront electronic digital display
Clearly displays exact temperatures for the fresh food and freezer compartments
In-the-door beverage rack
Beverages are chilled and ready for easy access
Tall LightTouch! dispenser
Provides chilled water, cubed ice or crushed ice at the slightest touch
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
FEATURES
| Fresh Food Features | Snugger Clips - 2 |
| Temperature Management Features | Turbo Cool setting |
| Beverage Feature | In-the-Door Beverage Rack |
| Dispenser Features | Quick Ice |
| Control Type | Upfront Electronic Digital Temperature Display |
| Top Pan | Adj. Temperature |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Water Filter Indicator Light | Yes |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | Adjustable Humidity |
| Icemaker | Integrated Ice⢠System |
| Door Liner | ABS |
| Freezer Cabinet Shelves | 2 Wire Fixed (One Slide-Out) |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 |
| Filter Location | Upper right corner |
| Bottom Drawer | Express Chill / Express Thaw / Select Temp |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Chilled Water |
| Temperature Management System | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Freezer Door Shelves | 4 (2 Adj Tilt-Out; 1 Tilt-Out Fixed) |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Water Filtration | GE Water Filtration Plus |
| Fresh Food Door Features | Clear Look Bins |
| Leveling System | Yes |
| Fresh Food Door Bins | 4 |
| Freezer Features | Interior Lighting - Dual Level |
| Slide-Out Freezer Baskets | 4 (3 Full Ext.) |
| Dispenser Features | Child Lock |
| Dispenser Features | Dispenser Light |
| Dispenser Features | Door Alarm |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Spill Proof |
| Fresh Food Door Features | 3 Adjustable Bins |
| Fresh Food Door Features | 1 Fixed |
| Fresh Food Features | Integrated Shelf Support System |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Temperature Management Features | Electronic Sensors |
| Temperature Management Features | Air Tower |
| Temperature Management Features | Multiflow Air System |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Case Only |
| Adjustable Rollers | Yes |
| Handle | Color-Matched |
| Exterior Design | Squared Doors |
| Color Appearance | White on White |
| Counter-Depth Design | Yes |
| Counter-Depth Design | true |
| Exterior Design | Installed Trim |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 14.38 cu ft |
| Freezer Capacity | 8.24 cu ft |
| Shelf Area | 19.70 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 22.60 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 380 lb |
| Height to Top of Case | 68.75 in |
| Depth Without Handle | 26.75 in |
| Net Weight | 350 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 36 in |
| Depth with Door Open 90° | 45.5625 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 37.3125 in |
| Case Depth Without Door | 23.875 in |
| Overall Depth | 28 5/16 in |
| Overall Height | 69 1/4 in |
| Overall Width | 35 3/4 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet Liner | ABS |
| Quiet Package | Premium Quiet Design |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 69.25 in. |
| Length | 28.31 in. |
| Weight | 350 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 74.25 in. |
| Shipping Length | 33.31 in. |
| Shipping Weight | 390 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 390 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 40.56 ft³ |
| Dimensional Weight | 504.27 lbs. |
| Total of Cubes | 40.56 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 504.27 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










