23.1 Cu. Ft. Side-by-Side Refrigerator with Dispenser - PSS23MGTCC
23.1 Cu. Ft. Side-by-Side Refrigerator with Dispenser
Model: PSS23MGTCC








23.1 Cu. Ft. Side-by-Side Refrigerator with Dispenser
Model: PSS23MGTCC
Depth : Standard Depth
Key Features
Temperature management
Tall LightTouch! dispenser with child lock
Electronic controls with actual temperature display
Full-extension freezer baskets
Quick Ice option
Integrated shelf support system
Tilt-out freezer door bins
Turbo Cool setting
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Temperature management
Enjoy even cooling throughout the fresh food section
Tall LightTouch! dispenser with child lock
Delivers chilled water, cubed ice or crushed ice at the slightest touch. A child lockout option keeps the dispenser off limits to little hands
Electronic controls with actual temperature display
Eliminates guesswork in setting refrigerator temperatures
Full-extension freezer baskets
Extends 12" to 16" beyond the cabinet, providing easy loading and unloading
Quick Ice option
Makes ice up to 50% faster than normal settings-ideal for entertaining
Integrated shelf support system
Provides strong, yet flexible support
Tilt-out freezer door bins
Move forward for convenient access
Turbo Cool setting
Restores proper temperature to the refrigerator after frequent door openings
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FEATURES
| Temperature Management Features | Turbo Cool setting |
| Fresh Food Features | Snugger Clips - 2 |
| Beverage Feature | In-the-Door Beverage Rack |
| Deli Drawer | Adjustable Temperature |
| Dispenser Features | Quick Ice |
| Control Type | External Temperature Controls |
| Freezer Storage Baskets | 3 Total |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | Adjustable Humidity |
| Water Filter Indicator Light | Yes |
| Door Liner | ABS |
| Icemaker | Integrated Ice™ System |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total |
| Filter Location | Upper right corner |
| Bottom Drawer | Express Chill (3 settings) |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Chilled Water |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | 3 |
| Tilt-Out Freezer Door Bins | 2 Adjustable |
| Temperature Management System | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Freezer Door Shelves | 3 Total |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 3-Stack drawer system |
| Water Filtration | GE Water Filtration Plus |
| Fresh Food Door Bins | 4 (3 Adjustable with Gallon Storage) |
| Freezer Features | Interior Light |
| Slide-Out Freezer Baskets | Slide 'n Store™ Full Extension Freezer Baskets |
| Control Type | Electronic |
| Control Type | Actual Temperature Display |
| Dispenser Features | Child Lock |
| Dispenser Features | Door Alarm |
| Freezer Storage Baskets | 2 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Spill Proof |
| Fresh Food Features | Integrated Shelf Support System |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Performance Features | Auto Energy Saver |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
| Temperature Management Features | 5 Electronic Sensors |
| Temperature Management Features | Multiflow Air System |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Galvanized Door |
| Handle | High-Gloss Color-Matched Sculptured |
| Dispenser Color | Color-Matched |
| Exterior Design | Rounded Doors |
| Color Appearance | Bisque on Bisque |
| Exterior Design | Contoured |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 344 lb |
| Depth Without Handle | 32.25 in |
| Height to Top of Case | 68.75 in |
| Net Weight | 314 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 33 in |
| Depth with Door Open 90° | 50.0625 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 34.25 in |
| Case Depth Without Door | 28 in |
| Overall Depth | 34 11/16 in |
| Overall Height | 69 1/4 in |
| Overall Width | 32 3/4 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet Liner | ABS |
| Quiet Package | Premium Quiet Design |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Dimensions & Weight
| Width | 32.75 in. |
| Height | 69.25 in. |
| Length | 34.69 in. |
| Weight | 314 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 37.75 in. |
| Shipping Height | 74.25 in. |
| Shipping Length | 39.69 in. |
| Shipping Weight | 354 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 354 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 45.53 ft³ |
| Dimensional Weight | 565.96 lbs. |
| Total of Cubes | 45.53 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 565.96 lbs. |
CAPACITY
| Freezer Capacity | 6.60 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 16.00 cu ft |
| Shelf Area | 23.80 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 23.10 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










