Counter-depth 23.3 Cu. Ft. Side-by-Side Refrigerator - PCF23MGWCC
Counter-depth 23.3 Cu. Ft. Side-by-Side Refrigerator
Model: PCF23MGWCC








Counter-depth 23.3 Cu. Ft. Side-by-Side Refrigerator
Model: PCF23MGWCC
Depth : Counter Depth
Key Features
Counter-depth design
High-gloss finish
Temperature management
Integrated dispenser with LED lighting
Freezer basket
Frost guard technology
GE water plus filtration system
Adjustable slide-out, spillproof glass shelves
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Counter-depth design
Offers a built-in look by fitting nearly flush with surrounding cabinetry
High-gloss finish
Enjoy a polished appearance that stands out in any kitchen
Temperature management
Enjoy even cooling throughout the fresh food section
Integrated dispenser with LED lighting
Illuminates the dispenser and pours up to 100 ounces of water per minute
Freezer basket
Offers easy access and flexible storage
Frost guard technology
Protects frozen items from freezer burn by monitoring freezer door openings and defrosting only when needed
GE water plus filtration system
Delivers clean, great-tasting water and ice through the LightTouch! Dispenser with indicator light
Adjustable slide-out, spillproof glass shelves
Shelves slide out, spills stay put
In-the-door beverage rack
Beverages are chilled and ready for easy access
Clear look adjustable door bins
Hold gallon-size containers with style and ease
Integrated shelf support system
Provides strong, yet flexible support
Tilt-out freezer door bins
Move forward for convenient access
Turbo Cool setting
Restores proper temperature to the refrigerator after frequent door openings
Quick Ice option
Makes ice up to 50% faster than normal settings-ideal for entertaining
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Temperature Management Features | Turbo Cool setting |
| Beverage Feature | In-the-Door Can Rack |
| Control Type | External Temperature Controls |
| Icemaker | Integrated Ice™ System |
| Dispenser Features | UltraFlow100 |
| Performance Features | Auto Energy Saver |
| Filter Location | Upper right corner |
| Top Drawer | Adjustable Temperature |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | 3 |
| Freezer Storage Baskets | 3 Total |
| Tilt-Out Freezer Door Bins | 2 Adjustable |
| Temperature Management System | Yes |
| Freezer Door Shelves | 1 Total |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total |
| Middle Drawer | Adjustable Humidity |
| Fresh Food Door Bins | 4 (3 Adjustable with Gallon Storage) |
| Freezer Features | Interior Light |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Bottom Drawer | Express Chill |
| Slide-Out Freezer Baskets | Slide 'n Store™ Full Extension Freezer Baskets |
| Water Filter Indicator Light | Yes |
| Fresh Food Features | Integrated Shelf Support System |
| Door Liner | ABS |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Chilled Water |
| Freshness Center™ | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 3-Stack drawer system |
| Water Filtration | GE Water Filtration 1 Year |
| Control Type | Electronic |
| Control Type | Actual Temperature Display |
| Dispenser Features | Child Lock |
| Dispenser Features | LED Dispenser Light |
| Dispenser Features | Quick Ice |
| Dispenser Features | Door Alarm |
| Freezer Storage Baskets | 2 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Spill Proof |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Temperature Management Features | 5 Electronic Sensors |
| Temperature Management Features | Multiflow Air System |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 14.75 cu ft |
| Freezer Capacity | 8.59 cu ft |
| Shelf Area | 18.90 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 23.30 cu ft |
APPEARANCE
| Dispenser Color | Color-Matched |
| Exterior Design | Rounded Doors |
| Textured Steel Case | Yes |
| Counter-Depth Design | Yes |
| Color Appearance | Bisque on Bisque |
| Handle | Sculptured High-Gloss |
| Counter-Depth Design | true |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 340 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 36.1875 in |
| Approximate Shipping Weight | 360 lb |
| Depth with Door Open 90° | 45.5625 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 41 in |
| Case Depth Without Door | 23.875 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Depth Without Handle | 26.75 in |
| Height to Top of Case | 68.75 in |
| Back Air Clearances | 1/2 in |
| Overall Depth | 29 3/16 in |
| Overall Height | 69 1/4 in |
| Overall Width | 35 3/4 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet Liner | ABS |
| Quiet Package | Super Premium Quiet Design |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Back Air Clearances | 0.5 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Side Air Clearances | 0.125 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 69.25 in. |
| Length | 29.19 in. |
| Weight | 340 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 74.25 in. |
| Shipping Length | 34.19 in. |
| Shipping Weight | 380 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 380 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 41.82 ft³ |
| Dimensional Weight | 519.85 lbs. |
| Total of Cubes | 41.82 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 519.85 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










