CustomStyle 22.6 Cu. Ft. Side-by-Side Refrigerator - PSI23NCPWW
CustomStyle 22.6 Cu. Ft. Side-by-Side Refrigerator
Model: PSI23NCPWW


CustomStyle 22.6 Cu. Ft. Side-by-Side Refrigerator
Model: PSI23NCPWW
Depth : Counter Depth
Key Features
Custom cool technology with full extension slides
Temperature management
Upfront electronic digital display
Integrated shelf support system
Full-extension freezer baskets
Slide-out, spillproof glass shelves
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Custom cool technology with full extension slides
Chills in minutes thaws in hours and keeps foods fresher, longer
Temperature management
Enjoy even cooling throughout the fresh food section
Upfront electronic digital display
Clearly displays exact temperatures for the fresh food and freezer compartments
Integrated shelf support system
Provides strong, yet flexible support
Full-extension freezer baskets
Extends 12" to 16" beyond the cabinet, providing easy loading and unloading
Slide-out, spillproof glass shelves
Shelves slide out, and spills stay put
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Temperature Management Features | Turbo Cool setting |
| Fresh Food Features | Snugger Clips - 2 |
| Beverage Feature | In-the-Door Beverage Rack |
| Control Type | Upfront Electronic Digital Temperature Display |
| Top Pan | Adj. Temperature |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | Adjustable Humidity |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Door Liner | ABS |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 |
| Bottom Drawer | Express Chill / Express Thaw / Select Temp |
| Dispenser | Non-Dispenser |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | 2 (1 Slide-Out) |
| Tilt-Out Freezer Door Bins | 4 (3 Adj.) |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Freezer Door Shelves | 1 Total |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Leveling System | Yes |
| Fresh Food Door Features | Clear Look Bins |
| Fresh Food Door Bins | 4 |
| Freezer Features | Interior Lighting - Dual Level |
| Slide-Out Freezer Baskets | 4 (3 full-ext.) |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Spill Proof |
| Fresh Food Door Features | 3 Adjustable Bins |
| Fresh Food Door Features | 1 Fixed |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Temperature Management Features | Electronic Sensors |
| Temperature Management Features | Air Tower |
| Temperature Management Features | Multiflow Air System |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Case Only |
| Adjustable Rollers | All |
| Handle | Color-Matched |
| Exterior Design | Squared Doors |
| Color Appearance | White on White |
| Counter-Depth Design | Yes |
| Counter-Depth Design | true |
| Exterior Design | Installed Trim |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 14.38 cu ft |
| Freezer Capacity | 8.19 cu ft |
| Shelf Area | 20.60 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 22.60 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 380 lb |
| Depth Without Handle | 26.75 in |
| Height to Top of Case | 68.75 in |
| Net Weight | 350 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 36.1875 in |
| Height to Top of Door Trim | 70.25 in |
| Depth with Door Open 90° | 45.5625 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 40 in |
| Case Depth Without Door | 23.875 in |
| Overall Depth | 28 5/16 in |
| Overall Height | 69 1/4 in |
| Overall Width | 35 3/4 in |
ACCESSORIES
| Factory Installed Trim Kit | Yes |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet Liner | ABS |
| Quiet Package | Premium Quiet Design |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 69.25 in. |
| Length | 28.31 in. |
| Weight | 350 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 74.25 in. |
| Shipping Length | 33.31 in. |
| Shipping Weight | 390 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 390 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 40.56 ft³ |
| Dimensional Weight | 504.27 lbs. |
| Total of Cubes | 40.56 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 504.27 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










