22.6 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator with Dispenser - PSH23PGSWV
22.6 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator with Dispenser
Model: PSH23PGSWV






22.6 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator with Dispenser
Model: PSH23PGSWV
Depth : Standard Depth
Key Features
Custom cool technology with full extension slides
Electronic beverage center
Upfront, electronic touch temperature controls with digital temperature display
Turbo Cool setting
Quick Ice option
Adjustable slide-out, spillproof glass shelves
Frost guard technology
Integrated shelf support system
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Custom cool technology with full extension slides
Chills in minutes thaws in hours and keeps foods fresher, longer
Electronic beverage center
Keeps beverages and treats icy cold and easily accessible
Upfront, electronic touch temperature controls with digital temperature display
Clearly displays the exact temperature for the fresh food and freezer compartments
Turbo Cool setting
Restores proper temperature to the refrigerator after frequent door openings
Quick Ice option
Makes ice up to 50% faster than normal settings-ideal for entertaining
Adjustable slide-out, spillproof glass shelves
Shelves slide out, spills stay put
Frost guard technology
Protects frozen items from freezer burn by monitoring freezer door openings and defrosting only when needed
Integrated shelf support system
Provides strong, yet flexible support
Tall LightTouch! dispenser with LED lighting
Dispenses water and ice at the slightest touch; LED lighting provides long-lasting illumination
Full-extension freezer baskets
Extends 12" to 16" beyond the cabinet, providing easy loading and unloading
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
FEATURES
| Temperature Management Features | Turbo Cool setting |
| Beverage Feature | Beverage Center |
| Deli Drawer | Adjustable Temperature |
| Control Type | Upfront Electronic Digital Temperature Display |
| Dispenser Features | Quick Ice |
| Icemaker | Integrated Ice⢠System |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Filter Location | Upper right corner |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | 2 |
| Tilt-Out Freezer Door Bins | 3 (2 Adjustable) |
| Temperature Management System | ClimateKeeper2⢠|
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Custom Cool Bin (Bottom Drawer) | Full Extension - Express Chill, Express Thaw & Select Temp |
| Requires Panels | TRUE |
| Leveling System | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 |
| Fresh Food Door Bins | 3 (2 Adjustable) |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Slide-Out Freezer Baskets | 4 (3 Full Ext.) |
| Water Filter Indicator Light | Yes |
| Fresh Food Features | Integrated Shelf Support System |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | Adjustable Humidity |
| Door Liner | ABS |
| Custom Cool Technology | Yes |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Chilled Water |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 3-Stack drawer system |
| Water Filtration | GE Water Filtration Plus |
| Dispenser Features | Child Lock |
| Dispenser Features | LED Dispenser Light |
| Dispenser Features | Door Alarm |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Slide-Out |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Temperature Management Features | 5 Electronic Sensors |
| Temperature Management Features | Multiflow Air Tower |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 14.23 cu ft |
| Freezer Capacity | 8.38 cu ft |
| Shelf Area | 19.60 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 22.60 cu ft |
ACCESSORIES
| Optional Stainless Steel Panels | PSPK23DSS |
| Optional White Acrylic Panels | PSPK23DWW |
| Optional Black Acrylic Panels | PSPK23DBB |
| Optional Black Collar Trim | TRMBISBB |
| Optional White Collar Trim | TRMBISWW |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 350 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 36 in |
| Approximate Shipping Weight | 380 lb |
| Height to Top of Door Trim | 70.25 in |
| Depth with Door Open 90° | 45.5625 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 41 in |
| Case Depth Without Door | 23.875 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Depth Without Handle | 26.75 in |
| Height to Top of Case | 68.75 in |
| Back Air Clearances | 1/2 in |
| Overall Depth | 29 3/16 in |
| Overall Height | 69 1/4 in |
| Overall Width | 35 3/4 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Door Panels Required | Yes |
| Color Appearance | White on White |
| Handle | Color-Matched Full-Length Visor |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet Liner | ABS |
| Quiet Package | Premium Quiet Design |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Back Air Clearances | 0.5 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Side Air Clearances | 0.125 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 69.25 in. |
| Length | 29.19 in. |
| Weight | 350 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 74.25 in. |
| Shipping Length | 34.19 in. |
| Shipping Weight | 390 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 390 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 41.82 ft³ |
| Dimensional Weight | 519.85 lbs. |
| Total of Cubes | 41.82 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 519.85 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










