29.1 Cu. Ft. Side-by-Side Refrigerator with Dispenser - PSHF9PGZWW
29.1 Cu. Ft. Side-by-Side Refrigerator with Dispenser
Model: PSHF9PGZWW
























29.1 Cu. Ft. Side-by-Side Refrigerator with Dispenser
Model: PSHF9PGZWW
Depth : Standard Depth
Key Features
High-gloss finish with contoured doors
Temperature management
Angled ALL LED lighting in fresh food and freezer
Arctica icemaker
Multi-level freezer baskets
Turbo Cool setting
Quick Ice setting
Adjustable Clear Look door bins
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
High-gloss finish with contoured doors
Sleek, rounded doors create a stylish look
Temperature management
Enjoy even cooling throughout the fresh food section
Angled ALL LED lighting in fresh food and freezer
Illuminates every inch of the fresh food and freezer compartments
Arctica icemaker
Holds up to 10 lbs of ice, so thereās enough for all occasions
Multi-level freezer baskets
Provide plenty of easy-access storage for frozen foods
Turbo Cool setting
Drops interior temperature to maintain freshness after frequent openings
Quick Ice setting
This refrigerator's icemaker features a cutting-edge Quick Ice setting which creates ice up to 50% faster than normal settings
Adjustable Clear Look door bins
Offers ideal space for large containers in the door and frees up valuable shelf space
Adjustable slide-out, spillproof glass shelves
Raised edges help contain spills and make clean up quick and easy
GE water filtration - six month filter
Removes impurities for fresh-tasting water
Frost guard technology
Controlled defrosting helps food retain flavor
Integrated shelf support system
Provides strong, flexible support
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 36 in |
| Approximate Shipping Weight | 370 lb |
| Depth Without Handle | 33.625 in |
| Height to Top of Case | 68.75 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 350 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 40.75 in |
| Depth with Door Open 90° | 50.125 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 45.5 in |
| Case Depth Without Door | 28 in |
| Overall Height | 69 1/4 in |
| Overall Width | 35 3/4 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
FEATURES
| Temperature Management Features | Turbo Cool setting |
| Fresh Food Features | Interior Lighting - All LED |
| Dispenser Features | Water Filter Indicator Light |
| Control Type | External Temperature Controls |
| Freezer Storage Baskets | 3 Total |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Icemaker | Ice Storage Bin |
| Freezer Cabinet Shelves | Wire |
| Fresh Food Cabinet Shelves | Glass |
| Filter Location | Upper right corner |
| Top Drawer | Snack Drawer |
| Bottom Drawer | Sealed |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Chilled Water |
| Temperature Management System | Yes |
| Freezer Door Bins | 3 Total |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Water Filtration | MWF |
| Fresh Food Cabinet Drawers | Multi-Level Drawers |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Fresh Food Door Bins | 4 Total Clear Look |
| Leveling System | Front Corners |
| Middle Drawer | Adjustable Humidity |
| Freezer Features | Interior Lighting - LED |
| Control Type | Actual Temperature Display |
| Control Type | Electronic |
| Dispenser Features | Child Lock |
| Dispenser Features | LED Dispenser Light |
| Dispenser Features | Quick Ice |
| Dispenser Features | Door Alarm |
| Freezer Cabinet Shelves | 2 Total |
| Freezer Door Bins | 2 Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 3-Stack drawer system |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 5 Total |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Spill Proof |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 1 Fixed (Crisper Cover) |
| Fresh Food Door Bins | 3 Adjustable with Gallon Storage |
| Fresh Food Features | Integrated Shelf Support System |
| Icemaker | Arctica Icemaker |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
| Temperature Management Features | Short Air Tower |
| Temperature Management Features | 4 Electronic Sensors |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Color Matched |
| Handle | High-Gloss Color-Matched Sculptured |
| Dispenser Color | Color-Matched |
| Exterior Design | Contoured |
| Color Appearance | White |
| Door Stops | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 17.97 cu ft |
| Freezer Capacity | 11.12 cu ft |
| Shelf Area | 25.40 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 29.10 cu ft |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 69.25 in. |
| Length | 36 in. |
| Weight | 350 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 74.25 in. |
| Shipping Length | 41 in. |
| Shipping Weight | 390 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 390 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 51.58 ft³ |
| Dimensional Weight | 641.19 lbs. |
| Total of Cubes | 51.58 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 641.19 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










