CustomStyle 22.6 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator - PSC23NGPWW
CustomStyle 22.6 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator
Model: PSC23NGPWW


CustomStyle 22.6 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator
Model: PSC23NGPWW
Depth : Counter Depth
Key Features
Custom cool technology
Temperature management
Upfront electronic digital display
Tall LightTouch! dispenser
Frost guard technology
Full-extension freezer baskets
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Custom cool technology
Chills in minutes, thaws in hours and keeps foods fresher, longer
Temperature management
Enjoy even cooling throughout the fresh food section
Upfront electronic digital display
Clearly displays exact temperatures for the fresh food and freezer compartments
Tall LightTouch! dispenser
Deliver chilled water, cubed ice or crushed ice at the slightest touch
Frost guard technology
Protects frozen items from freezer burn by monitoring freezer door openings and defrosting only when needed
Full-extension freezer baskets
Extends 12" to 16" beyond the cabinet, providing easy loading and unloading
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Temperature Management Features | Turbo Cool setting |
| Fresh Food Features | Integrated Shelf Support System |
| Beverage Feature | In-the-Door Beverage Rack |
| Deli Drawer | Adjustable Temperature |
| Dispenser Features | Quick Ice |
| Control Type | Upfront Electronic Digital Temperature Display |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | Adjustable Humidity |
| Icemaker | Integrated Ice™ System |
| Water Filter Indicator Light | Yes |
| Door Liner | ABS |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 |
| Filter Location | Upper right corner |
| Custom Cool Technology | Yes |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Chilled Water |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | 2 |
| Tilt-Out Freezer Door Bins | 3 (2 Adjustable) |
| Temperature Management System | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 3-Stack drawer system |
| Water Filtration | GE Water Filtration Plus |
| Custom Cool Bin (Bottom Drawer) | Full Extension - Express Chill, Express Thaw & Select Temp |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Leveling System | Yes |
| Fresh Food Door Bins | 4 (3 Adjustable) |
| Slide-Out Freezer Baskets | 4 (3 Full Ext.) |
| Dispenser Features | Child Lock |
| Dispenser Features | Dispenser Light |
| Dispenser Features | Door Alarm |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Slide-Out |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Temperature Management Features | 5 Electronic Sensors |
| Temperature Management Features | Multiflow Air Tower |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Handle | Color-Matched |
| Exterior Design | Rounded Doors |
| Color Appearance | White on White |
| Counter-Depth Design | Yes |
| Counter-Depth Design | true |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 14.38 cu ft |
| Freezer Capacity | 8.17 cu ft |
| Shelf Area | 19.60 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 22.60 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 360 lb |
| Depth Without Handle | 26.75 in |
| Height to Top of Case | 68.75 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 340 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 36 in |
| Depth with Door Open 90° | 45.5625 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 41 in |
| Case Depth Without Door | 23.875 in |
| Back Air Clearances | 1/2 in |
| Overall Depth | 29 3/16 in |
| Overall Height | 69 1/4 in |
| Overall Width | 35 3/4 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet Liner | ABS |
| Quiet Package | Premium Quiet Design |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 0.5 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 69.25 in. |
| Length | 29.19 in. |
| Weight | 340 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 74.25 in. |
| Shipping Length | 34.19 in. |
| Shipping Weight | 380 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 380 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 41.82 ft³ |
| Dimensional Weight | 519.85 lbs. |
| Total of Cubes | 41.82 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 519.85 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










