Counter-Depth 22.6 Cu. Ft. Side-by-Side Refrigerator - PSC23MGTCC
Counter-Depth 22.6 Cu. Ft. Side-by-Side Refrigerator
Model: PSC23MGTCC






Counter-Depth 22.6 Cu. Ft. Side-by-Side Refrigerator
Model: PSC23MGTCC
Depth : Counter Depth
Key Features
Temperature management
Electronic controls with actual temperature display
Tall LightTouch! dispenser with child lock
Full-extension freezer baskets
Integrated shelf support system
Tilt-out freezer door bins
Turbo Cool setting
Quick Ice option
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Temperature management
Enjoy even cooling throughout the fresh food section
Electronic controls with actual temperature display
Eliminates guesswork in setting refrigerator temperatures
Tall LightTouch! dispenser with child lock
Delivers chilled water, cubed ice or crushed ice at the slightest touch. A child lockout option keeps the dispenser off limits to little hands
Full-extension freezer baskets
Extends 12" to 16" beyond the cabinet, providing easy loading and unloading
Integrated shelf support system
Provides strong, yet flexible support
Tilt-out freezer door bins
Move forward for convenient access
Turbo Cool setting
Restores proper temperature to the refrigerator after frequent door openings
Quick Ice option
Makes ice up to 50% faster than normal settings-ideal for entertaining
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1-year entire appliance. Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor | 1 Year |
FEATURES
| Temperature Management Features | Turbo Cool setting |
| Fresh Food Features | Integrated Shelf Support System |
| Beverage Feature | In-the-Door Beverage Rack |
| Deli Drawer | Adjustable Temperature |
| Dispenser Features | Quick Ice |
| Control Type | Upfront Electronic Digital Actual Temperature Display |
| Freezer Storage Baskets | 1 Slide-Out |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | Adjustable Humidity |
| Water Filter Indicator Light | Yes |
| Icemaker | Integrated Ice™ System |
| Door Liner | ABS |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total |
| Filter Location | Upper right corner |
| Bottom Drawer | Express Chill (3 settings) |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | 3 |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Chilled Water |
| Tilt-Out Freezer Door Bins | 2 Adjustable |
| Temperature Management System | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Freshness Center™ | Yes |
| Freezer Door Shelves | 3 Total |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 3-Stack drawer system |
| Water Filtration | GE Water Filtration Plus |
| Fresh Food Door Bins | 4 (3 Adjustable with Gallon Storage) |
| Freezer Features | Interior Light |
| Slide-Out Freezer Baskets | Slide 'n Store™ Full Extension Freezer Baskets |
| Dispenser Features | Child Lock |
| Dispenser Features | Dispenser Light |
| Dispenser Features | Door Alarm |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Spill Proof |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Performance Features | Auto Energy Saver |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
| Slide-Out Freezer Baskets | 2 Full-Extension |
| Temperature Management Features | 5 Electronic Sensors |
| Temperature Management Features | Multiflow Air System |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Galvanized Door |
| Handle | High-Gloss Color-Matched Sculptured |
| Dispenser Color | Color-Matched |
| Exterior Design | Trimless |
| Color Appearance | Bisque on Bisque |
| Counter-Depth Design | Yes |
| Counter-Depth Design | true |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 14.38 cu ft |
| Shelf Area | 18.98 sq ft |
| Freezer Capacity | 8.26 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 22.60 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 360 lb |
| Depth Without Handle | 26.75 in |
| Height to Top of Case | 68.75 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 340 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 36.1875 in |
| Depth with Door Open 90° | 45.5625 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 41 in |
| Case Depth Without Door | 23.875 in |
| Back Air Clearances | 1/2 in |
| Overall Depth | 29 3/16 in |
| Overall Height | 69 1/4 in |
| Overall Width | 35 3/4 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet Liner | ABS |
| Quiet Package | Premium Quiet Design |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 0.5 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 69.25 in. |
| Length | 29.19 in. |
| Weight | 340 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 74.25 in. |
| Shipping Length | 34.19 in. |
| Shipping Weight | 380 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 380 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 41.82 ft³ |
| Dimensional Weight | 519.85 lbs. |
| Total of Cubes | 41.82 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 519.85 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










