GE 30.0 Cu. Ft. Side-by-Side Refrigerator with Dispenser and Water By Culligan - TFX30PPDCC
GE 30.0 Cu. Ft. Side-by-Side Refrigerator with Dispenser and Water By Culligan
Model: TFX30PPDCC

GE 30.0 Cu. Ft. Side-by-Side Refrigerator with Dispenser and Water By Culligan
Model: TFX30PPDCC
Description
69 3/4 H x 35 3/4 W x 34 1/2 D
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Specifications
Specifications
CAPACITY
| Freezer Capacity | 11.88 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 18.15 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 30.00 cu ft |
| Freezer Capacity | 11.88 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 18.15 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 30.00 cu ft |
| Freezer Capacity | 11.88 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 18.15 cu ft |
| Shelf Area | 30.70 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 30.00 cu ft |
FEATURES
| Exterior Style | Free-Standing |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | 3 (2 Adj.) |
| Freezer Door Shelves | 4 Extra-Deep (2 Adj.) |
| Freezer Features | Interior Light |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Spill Proof |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 |
| Fresh Food Door Shelves | 4 Clear Look Modular w/ Super Gal. Storage (3 Adj. |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Slide-Out Freezer Baskets | 1 Adj. |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | 3 (2 Adj.) |
| Freezer Door Shelves | 4 Extra-Deep (2 Adj.) |
| Freezer Features | Interior Light |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Spill Proof |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 |
| Fresh Food Door Shelves | 4 Clear Look Modular w/ Super Gal. Storage (3 Adj. |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Slide-Out Freezer Baskets | 1 Adj. |
| Beverage Feature | Beverage Rack |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Chilled Water |
| Dispenser Features | Dispenser Light |
| Door Liner | ABS |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | 3 (2 Adj.) |
| Freezer Door Shelves | 4 Extra-Deep (2 Adj.) |
| Freezer Features | Interior Light |
| Freezer Storage Bin | 1 Sliding |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Spill Proof |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Fresh Food Door Shelves | 4 Clear Look Modular w/ Super Gal. Storage (3 Adj. |
| Fresh Food Features | ShelfSaver™ Rack |
| Fresh Food Features | Butter Dish - Glass |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Freshness Center™ | Adjustable Humidity Snack Pan (Top) |
| Freshness Center™ | Adjustable Humidity Vegetable / Fruit Crisper (Middle) |
| Freshness Center™ | Adjustable Temperature Meat Pan (Lower) |
| Freshness Center™ | Spill-Proof Cover |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Performance Features | Auto Energy Saver |
| Slide-Out Freezer Baskets | 1 Adj. |
| Utility Bin | With Egg Pockets |
| Water Filtration | Exclusive Water by Culligan™ |
APPEARANCE
| Exterior Design | Rounded Doors |
| Exterior Design | Rounded Doors |
| Adjustable Rollers | Yes |
| Color Appearance | Bisque on Bisque |
| Exterior Design | Rounded Doors |
| Handle | Color-Matched Premium Deluxe |
| Textured Steel Case | Yes |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Case Depth Without Door | 28 in |
| Depth Without Handle | 32 1/4 in |
| Depth with Door Open 90° | 49 1/4 in |
| Case Depth Without Door | 28 in |
| Depth Without Handle | 32 1/4 in |
| Depth with Door Open 90° | 49 1/4 in |
| Approximate Shipping Weight | 395 lb |
| Back Air Clearances | 1/2 in |
| Case Depth Without Door | 28 in |
| Depth Without Handle | 32 1/4 in |
| Depth with Door Open 90° | 49 1/4 in |
| Height to Top of Case | 68 3/4 in |
| Net Weight | 371 lb |
| Overall Depth | 34 1/2 in |
| Overall Height | 69 3/4 in |
| Overall Width | 35 3/4 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 40 in |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet & Door Insulation | Foam |
| Quiet Package | Quiet II |
| Cabinet Liner | Baked Enamel-on-Steel |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in "Georgia and Central Florida".









