20.8 Cu. Ft. Counter-Depth French-Door Refrigerator - PFIC1NFWWV
20.8 Cu. Ft. Counter-Depth French-Door Refrigerator
Model: PFIC1NFWWV








Product Video

20.8 Cu. Ft. Counter-Depth French-Door Refrigerator
Model: PFIC1NFWWV
Depth : Counter Depth
Key Features
Counter-depth configuration
Factory-installed icemaker with water filtration system
Upfront temperature controls with actual temperature display
Adjustable humidity drawers
In-the-door condiment bin and beverage rack
Interior lighting
Multi-level freezer baskets
Secure-close door system
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Counter-depth configuration
Creates the look of a built-in without the added expense
Factory-installed icemaker with water filtration system
Refrigerator comes ready to automatically create filtered ice
Upfront temperature controls with actual temperature display
Easy-to-reach controls display accurate temperatures
Adjustable humidity drawers
Keep fruits and vegetables fresh
In-the-door condiment bin and beverage rack
Provides convenient storage for cans and condiments without taking up shelf space
Interior lighting
It’s easy to find your favorite foods under bright, clear lighting
Multi-level freezer baskets
Keep frozen foods organized and easy to find
Secure-close door system
Securely pulls the door shut to maintain food freshness and peace of mind
Adjustable spillproof glass shelves
Raised edges keep small spills from becoming big messes
Turbo Cool setting
Drops interior temperature to maintain freshness after frequent openings
Adjustable large door bins
Offers ideal space for storing large containers in the door for more valuable shelf space
Never clean condenser
Sealed compartment keeps coils clean and simplifies maintenance
Quick Space shelf
Quickly slides out of the way to make room for tall items
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Temperature Management Features | Turbo Cool setting |
| Fresh Food Features | Snugger Clips - 2 |
| Beverage Feature | In-the-Door Beverage Rack |
| Control Type | Upfront Electronic Digital Temperature Display |
| Freezer Storage Baskets | Multi-Level Freezer Basket(s) |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Configuration | French Door |
| Performance Features | Premium Quiet Design |
| Requires Panels | TRUE |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total - Glass |
| Filter Change Indicator | Electronic |
| Filter Location | Upper right corner |
| Dispenser | Non-Dispenser |
| Temperature Management System | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 4 Split Adjustable |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Adjustable Humidity |
| Water Filtration | MWF |
| Fresh Food Door Features | 4 Adjustable with Gallon Storage |
| Leveling System | All Corners |
| Fresh Food Door Bins | 5 Total |
| Freezer Features | BrightSpace Interior Lighting - GE Reveal® |
| Freezer Storage Baskets | 3 Wire, Slide-Out (2 Full-Width/1 Split) |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 1 Full-Width, Adjustable Temperature Drawer |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Spill Proof |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Fresh Food Features | Condiment Bin - Fixed |
| Fresh Food Features | Door Alarm |
| Fresh Food Features | Drawer Glides |
| Fresh Food Features | BrightSpace Interior Lighting |
| Performance Features | Energy Saver |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
| Temperature Management Features | 4 Electronic Sensors |
| Temperature Management Features | Multiflow Air System |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Color Matched |
| Adjustable Rollers | Front and Rear |
| Handle | Color-Matched Visor |
| Exterior Design | Squared Doors |
| Door Swing | Hinges on Left & Right |
| Color Appearance | Custom Panels Required |
| Door Stops | Yes |
| Counter-Depth Design | Yes |
| Hidden Door Hinge(s) | Yes |
| Counter-Depth Design | true |
| Exterior Design | Door Panels Required |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 14.58 cu ft |
| Freezer Capacity | 6.27 cu ft |
| Shelf Area | 23.10 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 20.80 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 363 lb |
| Depth Without Handle | 26.75 in |
| Height to Top of Case | 69 in |
| Overall Depth | 31 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 333 lb |
| Depth with Door Open 90° | 43.125 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 40.875 in |
| Case Depth Without Door | 23.875 in |
| Back Air Clearances | 1/2 in |
| Overall Height | 69 5/8 in |
| Overall Width | 35 3/4 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 69.63 in. |
| Length | 31 in. |
| Weight | 333 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 74.63 in. |
| Shipping Length | 36 in. |
| Shipping Weight | 373 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 373 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 44.65 ft³ |
| Dimensional Weight | 555.12 lbs. |
| Total of Cubes | 44.65 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 555.12 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










