19.5 Cu. Ft. Stainless Bottom-Freezer Drawer Refrigerator - PDS20SBRLSS
19.5 Cu. Ft. Stainless Bottom-Freezer Drawer Refrigerator
Model: PDS20SBRLSS


19.5 Cu. Ft. Stainless Bottom-Freezer Drawer Refrigerator
Model: PDS20SBRLSS
Depth : Standard Depth
Key Features
Stainless steel exterior
Upfront, electronic touch temperature controls with digital temperature display
Temperature management
Multi-level Slide 'n Store basket system
Interior lighting
ShelfSaver rack
Adjustable humidity vegetable / fruit crispers
Self-closing drawer
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Stainless steel exterior
Convey a look of utmost polish and sophistication
Upfront, electronic touch temperature controls with digital temperature display
Clearly displays the exact temperature for the fresh food and freezer compartments
Temperature management
Enjoy even cooling throughout the fresh food section
Multi-level Slide 'n Store basket system
Includes three full-extension baskets for tremendous storage flexibility and keeps contents perfectly in place
Interior lighting
Itās easy to find your favorite foods under bright, clear lighting
ShelfSaver rack
Provides convenient storage for a 12-pack, two egg cartons or a 9" by 13" casserole dish
Adjustable humidity vegetable / fruit crispers
Provide ideal storage environment for fruits and vegetables
Self-closing drawer
Self-closing hinges automatically pull the drawer shut when it's within one inch of the closed position
Quick Space shelf
Quickly slides out of the way to make room for tall items
Multi-level Slide 'n Store⢠basket system
Includes three full-extension baskets for tremendous storage flexibility and keeps contents perfectly in place
ShelfSaver⢠rack
Provides convenient storage for a 12-pack, two egg cartons or a 9" by 13" casserole dish
Certifications
ENERGY STARĀ® Qualified
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 68 in |
| Approximate Shipping Weight | 265 lb |
| Depth Without Handle | 31.75 in |
| Height to Top of Case | 67.25 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 239 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 31.125 in |
| Depth with Door Open 90° | 59 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 33.25 in |
| Case Depth Without Door | 28.25 in |
| Overall Depth | 33 7/8 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
FEATURES
| Fresh Food Features | Snugger Clips - 1 |
| Sweet Spot Shelf | Yes |
| Deli Drawer | Adjustable Temperature |
| Control Type | Upfront Electronic Temperature Controls |
| Freezer Storage Baskets | 3 Wire, Slide-Out (2 Full-Width/1 Split) |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 Adjustable Humidity |
| Icemaker | Non-Icemaker |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total |
| Interior Lighting | GE RevealĀ® |
| Filter Location | Upper right corner |
| Easy-Out Crispers | Drawer glides |
| Dispenser | Non-Dispenser |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Fresh Food Door Bins | 5 Total |
| Freezer Features | Interior Lighting |
| Control Type | Upfront Electronic Digital Temperature Display |
| Freezer Features | Freezer Drawer |
| Freezer Features | Ice Storage Bin |
| Freezer Features | 2 Ice N' Easy Trays |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Slide-Out |
| Fresh Food Door Features | 4 Adjustable |
| Fresh Food Door Features | 1 Full-Width Fixed |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
APPEARANCE
| Adjustable Rollers | Front |
| Textured Steel Case | Case Only - Black |
| Handle | Stainless Steel |
| Exterior Design | Contoured |
| Door Swing | Hinges on Left |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Door Stops | Yes |
| Handle | Customer Installed Handles |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 13.21 cu ft |
| Shelf Area | 24.44 sq ft |
| Freezer Capacity | 6.31 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 19.50 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
ECONOMICAL / QUIET
| NeverClean⢠Condensor | Yes |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4A |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 68 in. |
| Length | 33.88 in. |
| Weight | 239 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 73 in. |
| Shipping Length | 38.88 in. |
| Shipping Weight | 279 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 279 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 39.82 ft³ |
| Dimensional Weight | 495.09 lbs. |
| Total of Cubes | 39.82 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 495.09 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










