Counter-Depth 20.9 Cu. Ft. Full-Door Refrigerator - PDCS1NCZLSS
Counter-Depth 20.9 Cu. Ft. Full-Door Refrigerator
Model: PDCS1NCZLSS








Product Video

Counter-Depth 20.9 Cu. Ft. Full-Door Refrigerator
Model: PDCS1NCZLSS
Depth : Counter Depth
Key Features
Stainless steel doors with top and bottom bevels
Temperature management
Upfront temperature controls with actual temperature display
Interior lighting
Factory-installed icemaker
Adjustable humidity drawers
Multi-level Slide ān Store system
In-the-door condiment bin and beverage rack
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Stainless steel doors with top and bottom bevels
Add a sleek, designer look to your kitchen
Temperature management
Enjoy even cooling throughout the fresh food section
Upfront temperature controls with actual temperature display
Easy-to-reach controls display accurate temperatures
Interior lighting
Itās easy to find your favorite foods under bright, clear lighting
Factory-installed icemaker
Refrigerator comes ready to automatically create ice
Adjustable humidity drawers
Keep fruits and vegetables fresh
Multi-level Slide ān Store system
Wire baskets combined with a plastic bin offer convenient storage and cleanability
In-the-door condiment bin and beverage rack
Provides convenient storage for cans and condiments without taking up shelf space
Counter-depth configuration
Creates the look of a built-in without the added expense
Secure-close door system
Securely pulls the door shut to maintain food freshness and peace of mind
Turbo Cool setting
Drops interior temperature to maintain freshness after frequent openings
Adjustable spillproof glass shelves
Raised edges keep small spills from becoming big messes
Adjustable large door bins
Offers ideal space for storing large containers in the door for more valuable shelf space
Never clean condenser
Sealed compartment keeps coils clean and simplifies maintenance
Quick Space shelf
Quickly slides out of the way to make room for tall items
Multi-level Slide ān Store⢠system
Wire baskets combined with a plastic bin offer convenient storage and cleanability
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 31 in |
| Approximate Shipping Weight | 358 lb |
| Depth Without Handle | 28.5 in |
| Height to Top of Case | 69 in |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 328 lb |
| Depth with Door Open 90° | 61.625 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 37.875 in |
| Case Depth Without Door | 23.875 in |
| Depth with Drawer Fully Extended | 47 in |
| Overall Height | 69 5/8 in |
| Overall Width | 35 7/8 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
FEATURES
| Temperature Management Features | Turbo Cool setting |
| Fresh Food Features | BrightSpace Interior Lighting |
| Beverage Feature | In-the-Door Beverage Rack |
| Dispenser Features | Door Alarm |
| Control Type | Upfront, electronic digital temperature controls |
| Freezer Storage Baskets | 2 Total |
| Exterior Style | Counter-Depth |
| Configuration | Full Door with Pull-Out Drawer |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Fresh Food Cabinet Shelves | Glass |
| Dispenser | Non-Dispenser |
| Temperature Management System | Yes |
| Freezer Cabinet Drawer Features | Sweet Spot Area |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Cabinet Drawers | Multi-Level Drawers |
| Fresh Food Door Features | Snugger Clips - 2 |
| Leveling System | All Corners |
| Fresh Food Door Bins | 5 Total Clear Look |
| Freezer Features | Interior Lighting |
| Freezer Features | Ice Bucket |
| Freezer Storage Baskets | 1 Split Wire |
| Freezer Storage Baskets | 1 Full-Width, Full-Extension Plastic |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Adjustable Humidity |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 1 Full-Width, Adjustable Temperature Drawer |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 5 Total |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Split Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Spill Proof |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 1 Fixed (Crisper Cover) |
| Fresh Food Door Bins | 4 Adjustable with Gallon Storage |
| Fresh Food Door Bins | 1 Full-Width with Gallon Storage |
| Fresh Food Door Features | 1 Fixed, Clear Condiment Bin |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
| Performance Features | Energy Saver |
| Temperature Management Features | 4 Electronic Sensors |
| Temperature Management Features | Multiflow Air System |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Gray |
| Handle | Stainless Steel Sculptured |
| Exterior Design | Hidden Door Hinges |
| Door Swing | Hinges on Left Only |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Door Stops | Yes |
| Counter-Depth Design | Yes |
| Counter-Depth Design | true |
| Exterior Design | Contoured with Top & Bottom Bevel |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
ECONOMICAL / QUIET
| Energy Saver | Yes |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.88 in. |
| Height | 69.63 in. |
| Length | 31 in. |
| Weight | 328 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.88 in. |
| Shipping Height | 74.63 in. |
| Shipping Length | 36 in. |
| Shipping Weight | 368 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 368 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 44.81 ft³ |
| Dimensional Weight | 557.06 lbs. |
| Total of Cubes | 44.81 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 557.06 lbs. |
CAPACITY
| Freezer Capacity | 6.20 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 14.70 cu ft |
| Shelf Area | 25.20 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 20.90 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










