Harmony 7.3 Cu. Ft. Stainless Steel Capacity Electric Steam Dryer - PTDS850EMWW
Harmony 7.3 Cu. Ft. Stainless Steel Capacity Electric Steam Dryer
Model: PTDS850EMWW











Harmony 7.3 Cu. Ft. Stainless Steel Capacity Electric Steam Dryer
Model: PTDS850EMWW
Key Features
Steam Refresh / Steam Dewrinkle
Sensor Dry Plus
Duct sensing
Antibacterial cycle
Specialty cycles
LED electronic controls with cycle countdown display
Speed dry
My Cycles
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Steam Refresh / Steam Dewrinkle
Steam Refresh helps reduce wrinkles, odors and rejuvenates fabrics, while Steam Dewrinkle reduces wrinkles and freshens clean clothes
Sensor Dry Plus
Innovative moisture-sensing technology helps maintain quality
Duct sensing
Provides an alert when ducting needs to be cleaned
Antibacterial cycle
Reduces certain types of bacteria by 99.9%
Specialty cycles
Pre-set cycles are designed to provide superior care for specific items such as jeans and towels & sheets
LED electronic controls with cycle countdown display
Designed to simplify cycle selection and provide accurate cycle times
Speed dry
Quickly dries items and small loads for families on the go
My Cycles
Custom cycle that can be set for specific or frequent needs
Delicate cycle with low-heat setting
Low-heat setting and gentle wash cycle help protect delicate garments
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 45 in |
| Overall Width | 27 in |
| Overall Depth | 29 in |
| Approximate Shipping Weight | 145 lb |
| Net Weight | 133 lb |
FEATURES
| Reverse-a-Door | Yes |
| Drum Type | Stainless Steel |
| Control Type | Electronic |
| Additional Dryer Features | Interior Light |
| Wrinkle Care Cycle | Yes |
| Speed Dry | Yes |
| Dual Thermistors | Yes |
| SteamRefresh | Yes |
| Dryness Levels | More Dry |
| Adaptive Capabilities | Adaptive Logic System™ |
| Dryer Control Features | LED Cycle Status Lights |
| Additional Cycles | Warm Up |
| Steam Dewrinkle | Yes |
| Fuel Type | Electric |
| Moisture Sensor | Sensor Dry™ |
| Cottons Cycle | Yes |
| Quick Fluff (no heat) | Air Fluff |
| Number of Cycles | Multiple |
| Delicates Cycle | Yes |
| Custom Cycles | 1 |
| Exhaust Options | 4-Way (Rear; Right; Left & Bottom) |
| Removable Up-Front Lint Filter | Yes |
| QuietDrum™ | Yes |
| Specialty Cycles | Towels and Sheets |
| Timed Dry | Warm Up |
| Heat Selections | 5 |
| Additional Cycles | NSF Sanitize |
| Additional Cycles | Dewrinkle |
| Additional Cycles | Mixed Load |
| Additional Cycles | Air Fluff |
| Additional Cycles | Extended Tumble |
| Additional Dryer Features | Front Serviceable |
| Additional Dryer Features | Deluxe Dryer Rack |
| Additional Dryer Features | Damp Alert |
| Dryer Control Features | LED Cycle Countdown |
| Dryer Control Features | Delay Start - Up to 24 hours |
| Dryness Levels | Extra Dry |
| Dryness Levels | Dry |
| Dryness Levels | Less Dry |
| Dryness Levels | Damp |
| Specialty Cycles | Jeans |
| Timed Dry | Air Fluff (no heat) |
POWER / RATINGS
| Volts/Watts/Amps | 240V; 6000W; 28.5A |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 5-year drum/main electronic control panel |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Supreme |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 7.3 cu ft |
APPEARANCE
| Color Appearance | White on White |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 45 in. |
| Length | 29 in. |
| Weight | 133 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 50 in. |
| Shipping Length | 34 in. |
| Shipping Weight | 173 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 173 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.39 ft³ |
| Dimensional Weight | 253.49 lbs. |
| Total of Cubes | 20.39 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 253.49 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










