7.0 Cu. Ft. Super Capacity Gas Dryer with Stainless Steel Drum - DPSB613GDWW
7.0 Cu. Ft. Super Capacity Gas Dryer with Stainless Steel Drum
Model: DPSB613GDWW












7.0 Cu. Ft. Super Capacity Gas Dryer with Stainless Steel Drum
Model: DPSB613GDWW
Key Features
Sensor Dry Plus
Full electronic controls with Adaptive Logic System and LED readout
Five heat selections
Interior dryer light
Multiple dry cycles
Luxury quiet performance
Upfront lint filter
Reverse-a-door
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Sensor Dry Plus
Continually monitors moisture levels to help clothes look better longer
Full electronic controls with Adaptive Logic System and LED readout
Simplify cycle selections and provide accurate cycle times
Five heat selections
Temperatures are matched to fabric type for better fabric care
Interior dryer light
Lets you see everything inside for easy loading and unloading
Multiple dry cycles
Deliver optimal drying results
Luxury quiet performance
Minimizes operating noise
Upfront lint filter
Makes cleaning out lint easy
Reverse-a-door
Offers added installation flexibility
Dryer rack
Allows tumble-free drying of items like sneakers and stuffed animals
End-of-cycle signal
Alerts you when the load is done, so clothes can be removed before wrinkles set in
Full electronic controls with Adaptive Logic System™ and LED readout
Simplify cycle selections and provide accurate cycle times
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 42 in |
| Overall Width | 27 in |
| Approximate Shipping Weight | 129 lb |
| Net Weight | 119 lb |
| Overall Depth | 28 1/4 in |
FEATURES
| Reverse-a-Door | Yes |
| Drum Type | Stainless Steel |
| Control Type | One-Touch Electronic |
| Additional Dryer Features | Lint Filter with Reminder |
| Adaptive Capabilities | Adaptive Logic System™ |
| Dryness Levels | More Dry |
| Dryer Control Features | End-of-Cycle Signal |
| Additional Cycles | Dewrinkle |
| Fuel Type | Gas |
| Moisture Sensor | Sensor Dry Plus™ |
| Cottons Cycle | Mixed Loads |
| Number of Cycles | Multiple |
| Exhaust Options | 3-Way (Rear; Left; Bottom) |
| Removable Up-Front Lint Filter | Yes |
| Timed Dry | Electronic Time Control |
| Heat Selections | 5 |
| Additional Dryer Features | Front Serviceable |
| Additional Dryer Features | Interior Light |
| Additional Dryer Features | Deluxe Dryer Rack |
| Cottons Cycle | Delicates |
| Cottons Cycle | Easy Care |
| Cottons Cycle | Knits/Sweaters |
| Dryer Control Features | Cycle Countdown |
| Dryer Control Features | Cycle Status Lights |
| Dryer Control Features | Add Time |
| Dryer Control Features | Clean Lint Filter Reminder Light |
| Dryness Levels | Damp |
| Dryness Levels | Dry |
| Dryness Levels | Less Dry |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 5-year drum/main electronic control panel |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Luxury |
APPEARANCE
| Color Appearance | White on White |
CAPACITY
| Unit Capacity | Super |
| Total Capacity (cubic feet) | 7.0 cu ft |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 42 in. |
| Length | 28.25 in. |
| Weight | 119 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 47 in. |
| Shipping Length | 33.25 in. |
| Shipping Weight | 159 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 159 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.54 ft³ |
| Dimensional Weight | 230.47 lbs. |
| Total of Cubes | 18.54 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 230.47 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










