5.7 Cu. Ft. Extra-Large Capacity Frontload Electric Dryer - DPXH46EFCC
5.7 Cu. Ft. Extra-Large Capacity Frontload Electric Dryer
Model: DPXH46EFCC






5.7 Cu. Ft. Extra-Large Capacity Frontload Electric Dryer
Model: DPXH46EFCC
Key Features
Rotary mechanical controls
Sensor Dry
Painted drum
Fixed end-of-cycle signal
Six dry cycles
Under the counter and stacked installation options
GE pedestal (model number FPDW1) available at additional cost
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Rotary mechanical controls
Are straightforward and easy to turn
Sensor Dry
Continually monitors moisture content to help prevent clothing wear and tear
Painted drum
Painted drum coated with a rustproof finish to stand up to heavy use
Fixed end-of-cycle signal
Alerts you when the cycle is done, saving time between loads
Six dry cycles
Flexible options for drying, dewrinkling and fluffing
Under the counter and stacked installation options
GE pedestal (model number FPDW1) available at additional cost
12" H x 27" W x 24-3/8" D; white
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 36 in |
| Approximate Shipping Weight | 117 lb |
| Net Weight | 107 lb |
| Overall Depth | 25 3/4 in |
| Overall Width | 26 7/8 in |
FEATURES
| Reverse-a-Door | Yes |
| Drum Type | Dura Finish |
| Control Type | Rotary Knobs |
| Additional Dryer Features | Lint Filter |
| Wrinkle Care Cycle | 2 |
| Flexible Installation | Undercounter, Stacked, Side-by-Side |
| Spill Saver Top | Yes |
| Dryer Control Features | Fixed End-of-Cycle Signal |
| Additional Cycles | Cool Down |
| Tumble Drying | Yes |
| Fuel Type | Electric |
| Moisture Sensor | Sensor Dry™ |
| Temperature Options | Regular/Medium/Low/Air Fluff (No Heat) |
| Number of Cycles | 6 (5 Auto Dry / 1 Time Dry) |
| Exhaust Options | 4-Way (Rear; Right; Left & Bottom) |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Auto Dry | Regular |
| Control Location | Front |
| Timed Dry | Regular |
| Heat Selections | 4 |
| Additional Dryer Features | Front Serviceable |
| Additional Dryer Features | Interior Light |
| Additional Dryer Features | Dryer Rack |
| Additional Dryer Features | Heavy Duty Suspension System |
| Auto Dry | Knits/Delicates |
| Auto Dry | Permanent Press |
| Dryer Control Features | ColorLogic™ 2000 |
POWER / RATINGS
| Volts/Watts/Amps | 208/240V;5600W;24A or 208V;4400W;22A (60Hz) |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.7 cu ft |
| Unit Capacity | Extra-Large |
APPEARANCE
| Color Appearance | Bisque on Bisque |
ACCESSORIES
| Optional Pedestal Accessory | FPDW1 |
Dimensions & Weight
| Width | 26.88 in. |
| Height | 36 in. |
| Length | 25.75 in. |
| Weight | 107 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 31.88 in. |
| Shipping Height | 41 in. |
| Shipping Length | 30.75 in. |
| Shipping Weight | 147 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 147 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 14.42 ft³ |
| Dimensional Weight | 179.23 lbs. |
| Total of Cubes | 14.42 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 179.23 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










