7.0 Cu. Ft. Super Capacity Gas Dryer with Stainless Steel Drum - DPSB619GDCC
7.0 Cu. Ft. Super Capacity Gas Dryer with Stainless Steel Drum
Model: DPSB619GDCC










7.0 Cu. Ft. Super Capacity Gas Dryer with Stainless Steel Drum
Model: DPSB619GDCC
Key Features
Sensor Dry Plus
Full electronic controls with Adaptive Logic System and LED readout
Speed dry
Five heat selections
Interior dryer light
Multiple dry cycles, including custom options
Dryer rack
Delay start
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Sensor Dry Plus
Continually monitors moisture levels to help clothes look better longer
Full electronic controls with Adaptive Logic System and LED readout
Simplify cycle selections and provide accurate cycle times
Speed dry
Delivers ready-to-go results in minutes
Five heat selections
Temperatures are matched to fabric type for better fabric care
Interior dryer light
Lets you see everything inside for easy loading and unloading
Multiple dry cycles, including custom options
Cycles are matched to fabric type for enhanced drying performance and flexibility
Dryer rack
Allows tumble-free drying of items like sneakers and stuffed animals
Delay start
Lets you do the laundry on your terms
Variable end-of-cycle signal
Alert sounds whenever cycle is complete and adjustable volume provides added convenience
Luxury quiet performance
Minimizes operating noise
Full electronic controls with Adaptive Logic System™ and LED readout
Simplify cycle selections and provide accurate cycle times
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 42 in |
| Overall Width | 27 in |
| Approximate Shipping Weight | 129 lb |
| Net Weight | 119 lb |
| Overall Depth | 28 1/4 in |
FEATURES
| Reverse-a-Door | Yes |
| Drum Type | Stainless Steel |
| Control Type | One-Touch Electronic |
| Additional Dryer Features | Lint Filter with Reminder |
| Speed Dry | Yes |
| Dryness Levels | More Dry |
| Adaptive Capabilities | Adaptive Logic System™ |
| Dryer Control Features | Variable End-of-Cycle Signal |
| Additional Cycles | Warm Up |
| Fuel Type | Gas |
| Moisture Sensor | Sensor Dry Plus™ |
| Cottons Cycle | Mixed Loads |
| Number of Cycles | Multiple |
| Custom Cycles | 2 |
| Exhaust Options | 3-Way (Rear; Left; Bottom) |
| Removable Up-Front Lint Filter | Yes |
| QuietDrum™ | Yes |
| Timed Dry | Electronic Time Control |
| Heat Selections | 5 |
| Additional Cycles | Dewrinkle |
| Additional Cycles | Antibacterial |
| Additional Dryer Features | Front Serviceable |
| Additional Dryer Features | Interior Light |
| Additional Dryer Features | Deluxe Dryer Rack |
| Cottons Cycle | Delicates |
| Cottons Cycle | Easy Care |
| Cottons Cycle | Knits/Sweaters |
| Dryer Control Features | Cycle Countdown |
| Dryer Control Features | Cycle Status Lights |
| Dryer Control Features | Delay Start |
| Dryer Control Features | Clean Lint Filter Reminder Light |
| Dryer Control Features | Variable Damp Dry Signal |
| Dryness Levels | Damp |
| Dryness Levels | Dry |
| Dryness Levels | Less Dry |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 5-year drum/main electronic control panel |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Luxury |
APPEARANCE
| Color Appearance | Bisque on Bisque |
CAPACITY
| Unit Capacity | Super |
| Total Capacity (cubic feet) | 7.0 cu ft |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 42 in. |
| Length | 28.25 in. |
| Weight | 119 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 47 in. |
| Shipping Length | 33.25 in. |
| Shipping Weight | 159 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 159 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.54 ft³ |
| Dimensional Weight | 230.47 lbs. |
| Total of Cubes | 18.54 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 230.47 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










