7.5 Cu. Ft. Colossal Capacity Gas Dryer - DPVH880GJWW
7.5 Cu. Ft. Colossal Capacity Gas Dryer
Model: DPVH880GJWW
















7.5 Cu. Ft. Colossal Capacity Gas Dryer
Model: DPVH880GJWW
Key Features
7.5 cu. ft. colossal capacity
Reverse tumble
Baffle dry
Duo dry system
Clean Speak Communication System
Specialty dry cycles
Optional stacking bracket (GEFLSTACK)
Stainless steel drum
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
7.5 cu. ft. colossal capacity
Colossal-size stainless steel drum can take on everything the washer sends its way
Reverse tumble
By reversing the rotation of the drum, you can expect gentle, fast, even drying
Baffle dry
Built-in dryer rack and hanger clip design adds drying options for hard-to-dry items and delicates
Duo dry system
Quickly and consistently dries all types of clothes
Clean Speak Communication System
The washer communicates electronically with the dryer to preset dry cycles and help save time
Specialty dry cycles
Provide just the right levels of drying for better fabric care
Optional stacking bracket (GEFLSTACK)
Available at an additional cost
Stainless steel drum
Resists rust and helps protect clothes
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | Limited 1-year entire appliance; Extended on Specific Components |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 27 in |
| Approximate Shipping Weight | 143 lb |
| Height to Top of Case | 36 in |
| Depth with Door Open 90° | 51.75 in |
| Net Weight | 133 lb |
| Case Depth | 25.5 in |
| Overall Depth | 31 1/8 in |
| Overall Height | 39 3/4 in |
FEATURES
| Reverse-a-Door | Yes |
| Drum Type | Stainless Steel |
| Control Type | Electronic |
| Additional Dryer Features | Lint Filter with Reminder |
| Easy Care Cycle | Yes |
| Speed Dry | Yes |
| Flexible Installation | Side-by-Side, Pedestal, Stacked |
| Dual Thermistors | Yes |
| Dryness Levels | Very Dry |
| Communication | Clean Speak |
| Adaptive Capabilities | Adaptive Logic System™ |
| Dryer Control Features | Variable End-of-Cycle Signal |
| Additional Cycles | Warm Up |
| Tumble Drying | Reverse Tumble |
| Fuel Type | Gas |
| Moisture Sensor | DuoDry™ |
| Cottons Cycle | Yes |
| Temperature Options | High/Medium/Low/Extra Low/No Heat |
| Quick Fluff (no heat) | Yes |
| Number of Cycles | Multiple |
| Delicates Cycle | with Extra-Low Temp |
| Custom Cycles | Yes |
| Exhaust Options | 3-Way (Rear; Left; Bottom) |
| Timed Dry | Yes |
| Style | Front-Loading |
| Heat Selections | 5 |
| Additional Cycles | Active Wear |
| Additional Cycles | Dewrinkle |
| Additional Cycles | Antibacterial |
| Additional Cycles | Extended Tumble |
| Additional Cycles | Mixed Load |
| Additional Cycles | Fleece, Pet Bedding, Performance Fabrics |
| Additional Dryer Features | Front Serviceable |
| Additional Dryer Features | Interior Light |
| Additional Dryer Features | Baffle Dry System |
| Dryer Control Features | Child Lock |
| Dryer Control Features | LED Cycle Countdown |
| Dryer Control Features | LED Cycle Status Lights |
| Dryer Control Features | Delay Start - Up to 24 hours |
| Dryer Control Features | Add Time |
| Dryer Control Features | Clean Lint Filter Reminder Light |
| Dryer Control Features | Damp Dry Signal |
| Dryness Levels | Damp |
| Dryness Levels | Dry |
| Dryness Levels | Less Dry |
| Dryness Levels | More Dry |
| Timed Dry | 90 Minutes |
| Timed Dry | Quick Fluff (no heat) |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Extended on Specific Components |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | WE25M46 |
| Optional Pedestal Accessory | SPSD157JWW (Sold Separately) |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120 V; 60 Hz; 6A |
| Gas (BTU/HR) | 22000 Factory-equipped for Natural gas. |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Luxury |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 7.5 cu ft |
| Unit Capacity | Colossal |
APPEARANCE
| Color Appearance | White |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 39.75 in. |
| Length | 31.13 in. |
| Weight | 133 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 44.75 in. |
| Shipping Length | 36.13 in. |
| Shipping Weight | 173 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 173 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 19.33 ft³ |
| Dimensional Weight | 240.32 lbs. |
| Total of Cubes | 19.33 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 240.32 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










