Super 7.0 Cu. Ft. Capacity Electric Dryer - DPSB513EBWW
Super 7.0 Cu. Ft. Capacity Electric Dryer
Model: DPSB513EBWW








Super 7.0 Cu. Ft. Capacity Electric Dryer
Model: DPSB513EBWW
Key Features
Sensor Dry Plus
Full electronic controls with Adaptive Logic System and LED readout
Delicate cycle with extra-low heat setting
Dura Drum interior
Five heat selections
Wrinkle Care extended tumble
Fixed end-of-cycle signal
Deluxe quiet performance
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Sensor Dry Plus
Continually monitors moisture levels to help clothes look better longer
Full electronic controls with Adaptive Logic System and LED readout
Simplify cycle selections and provide accurate cycle times
Delicate cycle with extra-low heat setting
Maintains an average fabric temperature of 125 degrees F to protect fine handwashables
Dura Drum interior
Provides long-lasting dependability
Five heat selections
Temperatures are matched to fabric type for better fabric care
Wrinkle Care extended tumble
Reduces wrinkling and creasing
Fixed end-of-cycle signal
Alerts you when the cycle is done, saving time between loads
Deluxe quiet performance
Now you can do the wash anytime, whether it's nighttime or naptime
Multiple dry cycles
Deliver optimal drying results
Interior dryer light
Lets you see everything inside for easy loading and unloading
Full electronic controls with Adaptive Logic System™ and LED readout
Simplify cycle selections and provide accurate cycle times
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 42 in |
| Overall Width | 27 in |
| Approximate Shipping Weight | 125 lb |
| Height to Top of Case | 36 in |
| Depth with Door Open 90° | 51.75 in |
| Net Weight | 115 lb |
| Case Depth | 25.5 in |
| Overall Depth | 28 1/4 in |
FEATURES
| Drum Type | Dura Drum |
| Control Type | One-Touch Electronic |
| Additional Dryer Features | Lint Filter with Reminder |
| Easy Care Cycle | Yes |
| Wrinkle Care Cycle | Extended Tumble |
| Dryness Levels | Sensor Damp Dry |
| Adaptive Capabilities | Adaptive Logic System™ |
| Dryer Control Features | LED Cycle Countdown |
| Additional Cycles | Mixed Load |
| Moisture Sensor | Sensor Dry Plus™ |
| Cottons Cycle | Yes |
| Number of Cycles | Multiple |
| Delicates Cycle | with Extra-Low Temp |
| Exhaust Options | 4-Way (Rear; Right; Left & Bottom) |
| QuietDrum™ | Yes |
| Timed Dry | Regular |
| Heat Selections | 5 |
| Additional Cycles | Dewrinkle |
| Additional Cycles | AirDry |
| Additional Cycles | Knits/Sweater |
| Additional Dryer Features | Interior Light |
| Additional Dryer Features | Deluxe Dryer Rack |
| Dryer Control Features | Cycle Status Lights |
| Dryer Control Features | End-of-Cycle Signal |
| Dryer Control Features | Add Time |
| Dryness Levels | Dry |
| Dryness Levels | Less Dry |
| Dryness Levels | More Dry |
POWER / RATINGS
| Volts/Watts/Amps | 240V,5600W,24A,60Hz or 208V,4400W,22A,60Hz |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Deluxe Quiet Design |
APPEARANCE
| Color Appearance | White on White |
CAPACITY
| Unit Capacity | Super |
| Total Capacity (cubic feet) | 7.0 cu ft |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 42 in. |
| Length | 28.25 in. |
| Weight | 115 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 47 in. |
| Shipping Length | 33.25 in. |
| Shipping Weight | 155 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 155 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.54 ft³ |
| Dimensional Weight | 230.47 lbs. |
| Total of Cubes | 18.54 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 230.47 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










