30" Smart Slide-In Electric Range with Convection30" Smart Slide-In Electric Range with Convection - QSS740BNTS
30" Smart Slide-In Electric Range with Convection30" Smart Slide-In Electric Range with Convection
Model: QSS740BNTS

























Product Video

360 View
30" Smart Slide-In Electric Range with Convection30" Smart Slide-In Electric Range with Convection
Model: QSS740BNTS
Key Features
Downloadable features
9"/6" adjustable burner
Hidden bake element
Broil element
Removable, full-width storage drawer
Ceramic Glass Surface
Built-In WiFi, Powered by SmartHQ App
No Preheat Air Fry
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Downloadable features
Get the features you want and make your oven better over time with downloadable upgrades like Air Fry (WiFi Enabled)
9"/6" adjustable burner
The flexible feature that matches your cooking style. The 9”/6” burner adjusts to the size of your pot for just the right amount of heat.
Hidden bake element
Busy lifestyles don't stop for cooking spills. Hidden bake element sits beneath a smooth surface, making cleaning fast and easy
Broil element
Perfectly designed for perfect results. Broil element delivers concentrated heat for broiling a variety of foods.
Removable, full-width storage drawer
On your balcony or in your kitchen, additional space is always welcome. Full-width storage drawer is perfect for keeping cookware or kitchen accessories handy.
Ceramic Glass Surface
Say hello to hassle-free kitchen cleanups with this smooth, ceramic glass cooktop that makes wiping up spills fast and easy
Built-In WiFi, Powered by SmartHQ App
Use your app to connect, control and manage your oven from anywhere (Select features require WiFi Connection)
No Preheat Air Fry
Cook healthier, crispier versions of your favorite foods in less time, thanks to an air fryer right in your oven that doesn’t require preheating, a basket or a special tray (WiFi Enabled)
Quick clean
Good with cooking but not with cleaning? No worries. This Haier range with Quick Clean steam-cleaning technology makes removing baked-on cooking spills fast and easy.
Oven cooking modes
Cooking made easy — there’s an app for that! This foodie-friendly app helps you select the right cooking mode for your favorite treats, like baked goods, frozen pizza and frozen snacks
Scan-to-Cook
Take the guesswork out of cooking. Use the SmartHQ™ app to scan your food’s barcode and the smart oven will prepare it exactly how the manufacturer intended. Hundreds of foods work with this innovative technology, with more added all the time
Backlit color-changing oven knob
You’re always in the know with a color-changing oven knob. Stylish and smart, the LED knob lights illuminate to show which cooking mode has been turned on.
Dishwasher-safe knobs
Creative cooking can get messy. Dishwasher-safe knobs let you have fun in the kitchen, without the worry of a complicated cleanup
Fan convection
Smart design elevates your baking. Oven fan continuously circulates heated air for more even baking and roasting results
Probe mode
A pinch of technology makes everything taste better. Probe Mode ensures that your food is cooked at precisely the right temperature for optimum cooking results
Built-In WiFi, Powered by SmartHQ™ App
Use your app to connect, control and manage your oven from anywhere (Select features require WiFi Connection)
Certifications
California Prop 65
ADA Compliant
UL
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FILTER
| App Filter - Cleaning Type | Steam and Manual |
| App Filter - Drawer Type | Storage |
| App Filter - Cooktop Type | Radiant Smoothtop |
| App Filter - Voltage | 240V |
| App Filter - Product Type | Ranges Free-Standing Single Oven |
| App Filter - Control Type | Rotary knobs |
| App Filter - Convection | Yes |
| App Filter - Fuel Type | Electric |
| App Filter - Cooking Technology | Convection |
| App Filter - Cabinet Width | Cooking 30 in. (Standard) |
| App Filter - WiFi Connect | Built-In |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 29.25 in |
| Overall Height | 37.375 in |
| Overall Width | 29.875 in |
| Net Weight | 236 lb |
| Depth Without Handle | 27.125 in |
| Depth with Door Open | 47.75 in |
| Approximate Shipping Weight | 256 lb |
| Cabinet Width | 30 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 19 x 15-3/8 x 17-1/8 |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36.25 +/- .25 |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.7 cu ft |
FEATURES
| Hot Surface Indicator Lights | Yes, plus Oven Indicator Light |
| Oven Cleaning Type | Steam Clean |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Element - Left Front | 8"/5" 1900W |
| Fuel Type | Electric |
| Cooktop Surface | Black Glass Ceramic |
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| WiFi Connect | Built-In |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Oven Rack Features | 2 Flat Racks |
| Element - Right Front | 9"/6" 3000W |
| Connected Capabilities | Google Home |
| Product Type | Free-Standing Single Oven |
| Cooktop Type | Radiant Smoothtop |
| Control Location | Front |
| Element - Right Rear | 6" 1200W |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Dishwasher Safe Knobs | Yes |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Drawer Type | Storage |
| Sabbath Mode | Yes |
| Dual Ring Burners | Yes |
| Cooking Technology | Fan Convection |
| Number of Convection Oven Fans | 1 |
| Control Type | Heavy Duty Knob |
| OU Certified | No |
| Element - Left Rear | 6" 1200W |
| Oven Interior | Auto Oven Interior Light |
| Oven Features | Clock/Timer |
| Oven Cooking Modes | Baked Goods |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 208V | 9.2 |
| Broiler Wattage | 4000W |
| Electrical Requirements | 208/240V;60Hz |
| Amp Rating at 240V | 40 |
| Bake Wattage | 2850W |
| KW Rating at 240V | 12.3 |
| Amp Rating at 208V | 35.6 |
| Hertz | 60 |
APPEARANCE
| Textured Steel Side Panels | Black |
| Oven Door Features | Oven Window |
| Control Knobs | Black Stainless |
| Handle Color | Black Stainless |
| Color Appearance | Fingerprint Resistant Black Stainless |
| Door Swing | Pull Down |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | 1 year |
| Labor Warranty | 1 Year |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 19 x 15-3/8 x 17-1/8 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 37.38 in. |
| Length | 29.25 in. |
| Weight | 236 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 42.38 in. |
| Shipping Length | 34.25 in. |
| Shipping Weight | 276 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 276 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.9 ft³ |
| Dimensional Weight | 234.96 lbs. |
| Total of Cubes | 18.9 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 234.96 lbs. |
Where to Buy Haier Appliances in "Georgia and Central Florida".











