30" Smart Slide-In Gas Range with Convection30" Smart Slide-In Gas Range with Convection - QGSS740BNTS
30" Smart Slide-In Gas Range with Convection30" Smart Slide-In Gas Range with Convection
Model: QGSS740BNTS






































Product Video

360 View
30" Smart Slide-In Gas Range with Convection30" Smart Slide-In Gas Range with Convection
Model: QGSS740BNTS
Key Features
Downloadable features
Heavy-duty continuous cast-iron grates
Simmer burner
Heavy-duty, cast-iron grates
Broil element
Removable, full-width storage drawer
Built-In WiFi, Powered by SmartHQ App
No Preheat Air Fry
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Downloadable features
Get the features you want and make your oven better over time with downloadable upgrades like Air Fry (WiFi Enabled)
Heavy-duty continuous cast-iron grates
Go with your culinary flow. Continuous grates allow for easy movement of cookware, while providing even heat distribution with better heat retention.
Simmer burner
Find the right balance in life and in cooking. Low heat delivers gentle, even cooking results for your most delicate foods
Heavy-duty, cast-iron grates
Go with your own flow. Edge-to-edge cooktop with heavy-duty, continuous grates allows for easy movement of cookware.
Broil element
Perfectly designed for perfect results. Broil element delivers concentrated heat for broiling a variety of foods.
Removable, full-width storage drawer
On your balcony or in your kitchen, additional space is always welcome. Full-width storage drawer is perfect for keeping cookware or kitchen accessories handy.
Built-In WiFi, Powered by SmartHQ App
Use your app to connect, control and manage your oven from anywhere (Select features require WiFi Connection)
No Preheat Air Fry
Cook healthier, crispier versions of your favorite foods in less time, thanks to an air fryer right in your oven that doesn’t require preheating, a basket or a special tray (WiFi Enabled)
Quick clean
Good with cooking but not with cleaning? No worries. This Haier range with Quick Clean steam-cleaning technology makes removing baked-on cooking spills fast and easy.
Oven cooking modes
Cooking made easy — there’s an app for that! This foodie-friendly app helps you select the right cooking mode for your favorite treats, like baked goods, frozen pizza and frozen snacks
Scan-to-Cook
Take the guesswork out of cooking. Use the SmartHQ™ app to scan your food’s barcode and the smart oven will prepare it exactly how the manufacturer intended. Hundreds of foods work with this innovative technology, with more added all the time
Probe mode
A pinch of technology makes everything taste better. Probe Mode ensures that your food is cooked at precisely the right temperature for optimum cooking results
Backlit color-changing oven knob
You’re always in the know with a color-changing oven knob. Stylish and smart, the LED knob lights illuminate to show which cooking mode has been turned on.
Fan convection
Smart design elevates your baking. Oven fan continuously circulates heated air for more even baking and roasting results
Dishwasher-safe knobs
Creative cooking can get messy. Dishwasher-safe knobs let you have fun in the kitchen, without the worry of a complicated cleanup
Built-In WiFi, Powered by SmartHQ™ App
Use your app to connect, control and manage your oven from anywhere (Select features require WiFi Connection)
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 29.25 in |
| Overall Height | 36.25 in |
| Overall Width | 29.875 in |
| Net Weight | 194 lb |
| Depth Without Handle | 27 in |
| Depth with Door Open | 47.75 in |
| Approximate Shipping Weight | 214 lb |
| Cabinet Width | 30 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 19 x 15-3/8 x 17-1/8 |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36.25 +/- .25 |
FEATURES
| Oven Cleaning Type | Steam Clean |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Oven Interior | Black |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Burner - Left Rear | 5,000 BTU Precise Simmer |
| Cooktop Surface | Deep Recessed |
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| WiFi Connect | Built-In |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Oven Rack Features | 2 Flat Racks |
| Burner - Left Front | 15,000 BTU |
| Oven Cooking Modes | Warming |
| Burner - Right Rear | 9,500 BTU |
| Ignition System | Electronic |
| Connected Capabilities | Google Home |
| Cooktop Burner Grate Features | Matte Black |
| Product Type | Free-Standing Single Oven |
| Cooktop Type | Continuous Grates |
| Control Location | Front |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Oven Control Features | Probe Mode |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy Duty Cast Iron |
| Dishwasher Safe Knobs | Yes |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Drawer Type | Storage |
| Burner - Right Front | 15,000 BTU |
| Sabbath Mode | Yes |
| Valves (Degree of Turn) | 270 |
| Cooking Technology | Fan Convection |
| Number of Convection Oven Fans | 1 |
| Control Type | Heavy Duty Knob |
| OU Certified | No |
| Oven Interior | Auto Oven Interior Light |
| Oven Cooking Modes | Broil |
| Cooktop Burner Grate Features | Edge-to-Edge Grates |
| Control Type | Backlit |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates |
| Oven Control Features | In-Oven Broiling |
| Oven Cooking Modes | Bake |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake |
| Oven Cooking Modes | No Preheat Air Fry |
| Oven Interior | 1 Incandescent Light |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (2) 15.0; (1) 9.5; (1) 5.0 |
| Electrical Requirements | 120V; 60Hz; 5A |
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (2) 15.0; (1) 9.5; (1) 5.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 16.0 Bake / 13.5 Broiler |
| Hertz | 60 |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 16.0 Bake / 16.5 Broiler |
APPEARANCE
| Textured Steel Side Panels | Black |
| Oven Door Features | Oven Window |
| Control Knobs | Black Stainless |
| Handle Color | Black Stainless |
| Cooktop Burner Grate Color | Matte Black |
| Color Appearance | Fingerprint Resistant Black Stainless |
| Door Swing | Pull-Down |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | 1 year |
| Labor Warranty | 1 Year |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 19 x 15-3/8 x 17-1/8 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 36.25 in. |
| Length | 29.25 in. |
| Weight | 194 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 41.25 in. |
| Shipping Length | 34.25 in. |
| Shipping Weight | 234 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 234 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.33 ft³ |
| Dimensional Weight | 227.89 lbs. |
| Total of Cubes | 18.33 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 227.89 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.60 cu ft |
Where to Buy Haier Appliances in "Georgia and Central Florida".











