30" Slide-In Gas Range - PGS975WEMWW
30" Slide-In Gas Range
Model: PGS975WEMWW






30" Slide-In Gas Range
Model: PGS975WEMWW
Key Features
Deep-recessed cooktop
Two speed convection oven
Convection Bake
Convection Roast
Extra-large oven capacity
18,000 BTU stacked burner
Self-clean, heavy-duty oven racks
Self-clean oven
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Deep-recessed cooktop
Deep recessed cooktop keeps spills, and everything else, contained in one area that’s easy to wipe clean
Two speed convection oven
Circulated convection heat can be delivered at a high speed for heavy foods or a low speed for more delicate foods to enhance the baking or roasting results
Convection Bake
This setting is optimal for baking casseroles or lasagnas, yeast breads, pies and pizzas with no need to turn the pan
Convection Roast
Optimal for larger cuts of meat, this setting rotates the heat around all sides, producing rotisserie results at 25% faster than a conventional oven
Extra-large oven capacity
Enough room to cook an entire meal at once
18,000 BTU stacked burner
Features a unique two-in-one burner design for 18,000 BTU boiling or gentle 140 degrees simmer
Self-clean, heavy-duty oven racks
Tough, double-coated racks can stay in the oven during the self-clean cycle to eliminate hand cleaning
Self-clean oven
Self-clean allows you to spare yourself from the trouble and effort it takes to scrub the oven interior
Precise Simmer burner
Allows for low, even heat distribution that is ideal for delicate foods and sauces
Glass touch controls
Smooth controls are easy to use and add a sophisticated style to the kitchen
18,000 BTU dual-flame stacked burner
Fast boiling or gentle 140 degrees simmering
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Width | 30 in |
| Overall Height | 36 in |
| Net Weight | 207 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 16-1/4 x 18-1/4 |
| Depth with Door Open 90° | 44.75 in |
| Cooktop Width | 31.25 in |
| Cabinet Opening | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 227 lb |
| Overall Depth | 28 1/4 in |
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Ignition System | Electronic |
| Interior Oven Light | Halogen |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Oven Control Features | Warm Mode |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Power Boil Burner | (1) 18,000 BTU/140F degree simmer |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| High Output Burner | (1) 11,000 BTU/150F degree simmer |
| All-Purpose Burners | (1) 9,100 BTU/150F degree simmer |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy Cast |
| Valves (Degree of Turn) | 270 |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel Recessed |
| Dishwasher Safe Knobs | Yes |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Control Type | QuickSet VI |
| Precise Simmer Burner | (1) 6,000 BTU/140F degree simmer |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Control Type | Glass Touch |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Oven Control Features | Auto Recipe Conversion |
| Oven Control Features | Proof Mode |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | Delay Bake Option With Cook & Hold |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Electronic Clock and Timer |
| Oven Control Features | Start Pad |
| Oven Control Features | Light Self Clean Mode |
| Oven Control Features | Automatic Meat Thermometer |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | In-Oven Broiling |
| Oven Control Features | Temperature Display |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake |
| Oven Cooking Modes | Convection Broil |
| Oven Rack Features | 3 Self-Clean Heavy-Duty Oven Racks |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Gray |
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window |
| Handle | High-Gloss Color-Matched Sculptured |
| Frameless Oven Door(s) | White Glass |
| Installation | Flush Appearance |
| Color Appearance | White on White |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
| Trim Kit - Lower | JXS56WW (White) |
| Trim Kit - Body Side | JXS77WW (White) |
| Optional Backguard | JXS37WW (White) |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
POWER / RATINGS
| Electrical Requirements | 120V; 60Hz; 5A |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 16-1/4 x 18-1/4 |
| Cabinet Opening | 30 in |
Dimensions & Weight
| Width | 31.25 in. |
| Height | 36 in. |
| Length | 28.25 in. |
| Weight | 207 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 36.25 in. |
| Shipping Height | 41 in. |
| Shipping Length | 33.25 in. |
| Shipping Weight | 247 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 247 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.39 ft³ |
| Dimensional Weight | 228.64 lbs. |
| Total of Cubes | 18.39 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 228.64 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 4.10 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










