30" Slide-In Electric Range with Glass Cooktop and Ribbon Heating Elements - JSP40WWWW
30" Slide-In Electric Range with Glass Cooktop and Ribbon Heating Elements
Model: JSP40WWWW

30" Slide-In Electric Range with Glass Cooktop and Ribbon Heating Elements
Model: JSP40WWWW
Key Features
White-on-white model
Fingerprint and scratch resistant patterned glass ribbon cooktop
Two 8", one 6" ribbon heating elements and one 6"/9" dual element
Self-cleaning oven with automatic oven door lock
2 oven shelves
Broiler pan with grid
Optional backguard available at additional cost
Sure grip designer-style handle
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
White-on-white model
Fingerprint and scratch resistant patterned glass ribbon cooktop
Two 8", one 6" ribbon heating elements and one 6"/9" dual element
Self-cleaning oven with automatic oven door lock
2 oven shelves
Broiler pan with grid
Optional backguard available at additional cost
Sure grip designer-style handle
Storage drawer
4 hot surface indicator lights
Frameless glass oven door with window
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Width | 30 in |
| Net Weight | 161 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 22-3/4 x 15-3/4 x 17 |
| Depth with Door Open | 45 in |
| Cabinet Opening | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 181 lb |
| Overall Depth | 28 1/2 in |
| Overall Height | 35 7/8 in |
FEATURES
| 6"/9" Dual Heating Element | 1 Ribbon (2,500W) |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Storage Drawer Features | White |
| Broiler Pan and Grid | Yes |
| Interior Oven Light | Yes |
| Oven Control Features | Temperature Display |
| Cooktop Burner Type | 4 Ribbon |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| 6" Heating Element(s) | 1 Ribbon (1,500 watts) |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Hot Surface Indicator Lights | 4 |
| Cooktop Surface | White Patterned on Black Glass Ceramic |
| Control Location | Upfront |
| 8" Heating Element (s) | 2 Ribbon (2,000 watt) |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Control Type | SmartSet |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Cooking Technology | Traditional |
| Oven Control Features | Delay Bake Option With Cook & Hold |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Start Pad |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
ACCESSORIES
| Optional Rear Filler | JXS63WW (White) or JXS28 (Brushed Chrome) |
| Optional Endcap Kit | JXS40 |
| Optional Toe-Kick | JXS53WW (White) |
| Optional Vertical Side Trim Kit (Brushed Chrome) | Pub. No. 3-A040 |
| Optional Backguard | JXS31 - White |
| Cooktop Cleaning | Scraper |
| Cooktop Cleaning | Cream |
| Cooktop Cleaning | Included |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 11.4 |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| KW Rating at 208V | 8.6 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | White Glass Frameless Lift-off Oven Door |
| Handle | Sure Grip Designer-Style |
| Color Appearance | White on White |
| Oven Door Features | Oven Window |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 5-year glass cooktop/radiant surface units |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 22-3/4 x 15-3/4 x 17 |
| Cabinet Opening | 30 in |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 35.88 in. |
| Length | 28.5 in. |
| Weight | 161 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 40.88 in. |
| Shipping Length | 33.5 in. |
| Shipping Weight | 201 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 201 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 17.75 ft³ |
| Dimensional Weight | 220.67 lbs. |
| Total of Cubes | 17.75 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 220.67 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".









