30" Slide-In Electric Range - JSP57WFWW
30" Slide-In Electric Range
Model: JSP57WFWW


30" Slide-In Electric Range
Model: JSP57WFWW
Key Features
Convection Bake
True Convection with Precise Air
Self-clean oven
Convection Roast
Electronic oven controls
Dual size ribbon element
Bridge element
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Convection Bake
Provides ideal airflow throughout the oven cavity, ensuring better baking results
True Convection with Precise Air
Delivers even air and heat circulation for superior baking and roasting results
Self-clean oven
Conveniently cleans the oven cavity without the need for scrubbing
Convection Roast
Provides even cooking and consistent results, roasting meats up to 25% faster than a conventional oven
Electronic oven controls
One-touch electronic pads are easy-to-use and allow for simple oven operation
Dual size ribbon element
Offers a convenient choice of using a 9" or 6" heating element, depending on the size of the pan
Bridge element
Combines three cooktop elements into one large cooking area, it is ideal for oversized cooking pans
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 180 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 16-1/4 x 18-1/4 |
| Depth with Door Open | 45.25 in |
| Cabinet Opening | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 200 lb |
| Overall Depth | 27 1/2 in |
| Overall Height | 36 1/4 in |
| Overall Width | 31 1/4 in |
FEATURES
| 6"/9" Dual Heating Element | 1 Ribbon (2,500W) |
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Oven Features | Closed Door Broiling |
| Cleaning Time | Variable |
| Cooking System | True European Convection with Precise Air |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Broiler Pan and Grid | Yes |
| Interior Oven Light | Yes |
| Oven Control Features | Temperature Display |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast |
| Cooktop Burner Type | 5 Ribbon |
| Oven Rack Features | 3 Oven Racks |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| 6" Heating Element(s) | 1 Ribbon (1,500 watts) |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Hot Surface Indicator Lights | 4 |
| Cooktop Surface | White Patterned on Black Glass Ceramic |
| Control Location | Upfront |
| Roasting Rack | Yes |
| Bridge Element | 1 (800W) |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Control Type | SmartSet |
| 7" Heating Element(s) | 2 Ribbon (2,000W) |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Cooking Technology | Convection |
| Oven Control Features | Auto Recipe Conversion |
| Oven Control Features | Delay Bake Option With Cook & Hold |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Start Pad |
| Oven Control Features | Light Self Clean Mode |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 12.0 |
| Bake Wattage | 2700W |
| Convection Wattage | 2500W |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 3600W |
| KW Rating at 208V | 9.0 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | White Glass Frameless Lift-off Oven Door |
| Handle | Sculptured |
| Color Appearance | White on White |
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window |
ACCESSORIES
| Optional Vertical Side Trim Kit | JXS86WW (White) |
| Optional Lower Trim Kit | JXS56WW (White) |
| Optional Body Sides | JXS76WW (White) |
| Optional Backguard | JXS36WW (White) |
| Cooktop Cleaning | Sponge |
| Cooktop Cleaning | Cream |
| Cooktop Cleaning | Included |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 16-1/4 x 18-1/4 |
| Cabinet Opening | 30 in |
Dimensions & Weight
| Width | 31.25 in. |
| Height | 36.25 in. |
| Length | 27.5 in. |
| Weight | 180 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 36.25 in. |
| Shipping Height | 41.25 in. |
| Shipping Length | 32.5 in. |
| Shipping Weight | 220 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 220 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.03 ft³ |
| Dimensional Weight | 224.12 lbs. |
| Total of Cubes | 18.03 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 224.12 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










