30" Slide-In Gas Range - JGSP44WEYWW
30" Slide-In Gas Range
Model: JGSP44WEYWW

30" Slide-In Gas Range
Model: JGSP44WEYWW
Key Features
Self-clean oven
Sealed cooktop burners
Standard simmer burner
Electronic oven controls
High output burner
Deluxe cast grates
Porcelain drip bowls
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Self-clean oven
Conveniently cleans the oven cavity without the need for scrubbing
Sealed cooktop burners
Eliminate the space between the burners and the cooktop to help contain spills and boil over liquids, ensuring easy cleanup
Standard simmer burner
Provides low, even heat distribution for all of your delicate foods and sauces
Electronic oven controls
One-touch electronic pads are easy-to-use and allow for simple oven operation
High output burner
Provides a powerful burner output for efficient heat-up and boiling
Deluxe cast grates
Constructed from a premium cast iron material for a long-lasting performance and durability
Porcelain drip bowls
Contains minor spills and are removable for cleaning in the sink or dishwasher
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Width | 30 in |
| Net Weight | 167 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 22-3/4 x 13 x 17 |
| Depth with Door Open 90° | 45.8125 in |
| Cabinet Opening | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 192 lb |
| Overall Depth | 29 1/2 in |
| Overall Height | 36 1/4 in |
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Cleaning Time | Variable |
| Ignition System | Electronic |
| Broiler Pan and Grid | Yes |
| Interior Oven Light | Yes |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Oven Control Features | Temperature Display |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| High Output Burner | Yes |
| All-Purpose Burners | 2 |
| Cooktop Burner Grate Material | Round |
| Cooktop Surface | Glass |
| Standard Simmer Burner | Yes |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| One-Piece Drip Pans | Porcelain-Enameled |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Cooktop Burner Grate Material | Deluxe Cast |
| Oven Control Features | Delay Bake Option With Cook & Hold |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Start Pad |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | In-Oven Broiling |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Gray |
| Oven Door Features | Oven Window |
| Handle | Sure Grip Designer-Style |
| Frameless Oven Door(s) | White Glass |
| Color Appearance | White on White |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
| Trim Kit - Endcap | JXS40 |
| Trim Kit - Lower | JXS53WW (White) |
| Rear Filler Strip Kit (Included) | JXS63WW (White) |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (1) 12.0; (2) 9.5; (1) 5.0 |
| Electrical Requirements | 120V; 60Hz; 5A |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (1) 9.4; (2) 7.0; (1) 4.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 16.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 16.0 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 22-3/4 x 13 x 17 |
| Cabinet Opening | 30 in |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 36.25 in. |
| Length | 29.5 in. |
| Weight | 167 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 41.25 in. |
| Shipping Length | 34.5 in. |
| Shipping Weight | 207 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 207 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.57 ft³ |
| Dimensional Weight | 230.8 lbs. |
| Total of Cubes | 18.57 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 230.8 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".









