Series 30" Free-Standing Induction and Convection Range with Warming Drawer - PHB920SFSS
Series 30" Free-Standing Induction and Convection Range with Warming Drawer
Model: PHB920SFSS





















Product Video

Series 30" Free-Standing Induction and Convection Range with Warming Drawer
Model: PHB920SFSS
Key Features
Induction cooktop technology
True Convection with Precise Air
Warming drawer
Self-clean, heavy-duty roller rack
Glass touch controls
Self-clean with Steam Clean option
Hidden bake oven interior
Black gloss oven interior
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Induction cooktop technology
Innovative, fast, efficient cooking
True Convection with Precise Air
Enjoy perfectly even results without turning the pan
Warming drawer
Variable temperature control keeps foods warm
Self-clean, heavy-duty roller rack
Easily access items with a rack that glides smoothly
Glass touch controls
Clean with little effort and set temperatures quickly
Self-clean with Steam Clean option
Clean your oven the way you want
Hidden bake oven interior
Make cleanup easy by eliminating hard-to-reach areas
Black gloss oven interior
Enjoy a clean and sleek appearance
Fast preheat
Make hot meals in a hurry with less time preheating
Fifth element warming zone
Provides low heat capability for foods
Certifications
California Prop 65
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Height | 47 in |
| Overall Depth | 28 in |
| Net Weight | 240 lb |
| Depth Without Handle | 25.5 in |
| Approximate Shipping Weight | 260 lb |
| Depth with Door Open | 47.875 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/2 x 19-1/2 x 19-3/8 |
| Overall Width | 29 7/8 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 35.75 - 36.5 |
FEATURES
| Cooking System | True European Convection with Precise Air |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Element - Center | 6" 100W Warming Zone |
| Oven Control Features | Temperature Probe |
| Oven Rack Features | 2 Self-Clean Oven Racks |
| Element - Left Front | 8" 2500W |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option |
| Product Type | Free-Standing Single Oven |
| Heating Element "ON" Indicator Light | 5 |
| Element - Right Front | 11" 3700W Power Boil |
| Interior Oven Light | 1 Halogen |
| Control Location | Backsplash |
| Warming Drawer Features | Removable Liner |
| Control Type | Glass Touch |
| Drawer Type | Warming Drawer |
| Hot Surface Indicator Lights | 5 |
| Element - Left Rear | 8" 2500W |
| Configuration | Range with Warming Drawer |
| Cooking Technology | Convection |
| Oven Features | Hidden Bake |
| Melt Setting | Yes |
| Oven Cooking Modes | Warming |
| Cooktop Burner Type | Induction |
| Element - Right Rear | 6" 1800W |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Control Type | Electronic Oven Controls |
| Cooktop Surface | Gray Patterned Ceramic Glass |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Auto Recipe Conversion |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Cook) |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Oven Control Features | Steam Clean |
| Oven Control Features | Convection Bake |
| Oven Control Features | Fast Preheat |
| Oven Features | 8-Pass Broil Element |
| Oven Rack Features | 1 Self-Clean Roller Rack |
| Warming Drawer Features | (3) levels |
APPEARANCE
| Handle | Stainless Steel |
| Textured Steel Side Panels | Yes |
| Oven Door Features | Full-Wrapped Stainless |
| Color Appearance | Stainless Steel/Gray |
| Handle | Designer Style |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
POWER / RATINGS
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 3800W |
| Amp Rating at 240V | 40 |
| KW Rating at 240V | 12.2 |
| Bake Wattage | 2850W |
| KW Rating at 208V | 9.2 |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
ACCESSORIES
| Cooktop Cleaning | Sponge |
| Cooktop Cleaning | Included |
| Cooktop Cleaning | Cream |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/2 x 19-1/2 x 19-3/8 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 47 in. |
| Length | 28 in. |
| Weight | 240 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 52 in. |
| Shipping Length | 33 in. |
| Shipping Weight | 280 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 280 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.75 ft³ |
| Dimensional Weight | 282.85 lbs. |
| Total of Cubes | 22.75 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 282.85 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.30 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










