30" Free-Standing Self Clean Gas Range with Warming Drawer - PGB908SEMSS
30" Free-Standing Self Clean Gas Range with Warming Drawer
Model: PGB908SEMSS






30" Free-Standing Self Clean Gas Range with Warming Drawer
Model: PGB908SEMSS
Key Features
Self-clean oven
Large oven capacity
Deep-recessed cooktop
Power Boil 17,000 burner
Precise Simmer burner
Heavy cast grates
Dishwasher-safe grates
Continuous grates
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Self-clean oven
Self-clean allows you to spare yourself from the trouble and effort it takes to scrub the oven interior
Large oven capacity
Provides an impressively large oven interior for cooking more dishes and large meals at once
Deep-recessed cooktop
Deep recessed cooktop keeps spills, and everything else, contained in one area that’s easy to wipe clean
Power Boil 17,000 burner
This powerful element instantly supplies the intense heat need for boiling, sautéing and stir frying
Precise Simmer burner
Allows for low, even heat distribution that is ideal for delicate foods and sauces
Heavy cast grates
Dishwasher-safe grates
Grates are safe for the dishwasher so cleaning is as easy as ever
Continuous grates
Connected cooktop grates provide a sturdy, uninterrupted surface that allows pots and pans to move easily
Stainless appearance knobs
Stainless appearance knobs add a touch of style that complements the overall stainless steel exterior
Two oven racks
Includes two oven racks that are sturdy and reliable
QuickSet oven controls
Electronic touch pads on the control panel make controlling your oven effortless
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Width | 30 in |
| Net Weight | 210 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19 x 19 |
| Depth with Door Open 90° | 46.375 in |
| Approximate Shipping Weight | 230 lb |
| Overall Depth | 26 5/8 in |
| Overall Height | 47 3/16 in |
FEATURES
| Configuration | Range with Warming Drawer |
| Cleaning Time | Variable |
| Ignition System | Electronic |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Oven Interior | Interior Oven Light |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Power Boil Burner | (1) 17,000 BTU |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| High Output Burner | (1) 11,000 BTU/150F degree simmer |
| Griddle | Non-Stick |
| All-Purpose Burners | (1) 9,100 BTU/150F degree simmer |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy Cast |
| Valves (Degree of Turn) | 270 |
| Cooktop Burner Grate Features | Dishwasher Safe |
| Backguard | Stainless Steel |
| Center Oval Burner | (1) 6,000 BTU |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel Recessed |
| Warming Drawer Features | Low, Medium, High; 140-220 Degrees F Temperature Settings |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Control Type | QuickSet V |
| Precise Simmer Burner | (1) 5,000 BTU/140F degree simmer |
| Cooking Technology | Traditional |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Automatic Oven Timer (Time Bake) |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Digipad Numeric Entry |
| Oven Control Features | Electronic Clock and Timer |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | In-Oven Broiling |
| Oven Control Features | Oven Light Pad |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Warming Drawer Features | Electronic Control |
| Warming Drawer Features | Infinite Control Knob |
| Backguard | Scratch-Resistant |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Matte Black |
| Oven Door Features | Profile™ XL |
| Handle | Stainless Steel |
| Frameless Oven Door(s) | Stainless Steel |
| Control Knobs | Stainless Steel Appearance |
| Color Appearance | Stainless Steel |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (1) 17.0; (1) 11.0, (1) 9.1; (1) 6.0; (1) 5.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60Hz; 9A |
| Warming Drawer Wattage | 450 |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (1) 11.0: (1) 9.1; (1) 8.0; (1) 6.0; (1) 4.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 16.0 Bake / 13.5 Broiler |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 16.0 Bake / 12.0 Broiler |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19 x 19 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 47.19 in. |
| Length | 26.63 in. |
| Weight | 210 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 52.19 in. |
| Shipping Length | 31.63 in. |
| Shipping Weight | 250 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 250 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.81 ft³ |
| Dimensional Weight | 271.16 lbs. |
| Total of Cubes | 21.81 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 271.16 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.00 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










