30" Free-Standing Gas Double Oven Convection Range - PGB960FEJDS
30" Free-Standing Gas Double Oven Convection Range
Model: PGB960FEJDS
















Product Video

30" Free-Standing Gas Double Oven Convection Range
Model: PGB960FEJDS
Key Features
Gas convection oven (lower oven)
Double oven 6.8 cu. ft. total capacity
Two extra-large 18K Power Boil burners
Self-clean with Steam Clean option
Black gloss oven interior
Dual purpose center burner
Edge-to-edge cooktop
Extra-large, integrated reversible cast iron grill/griddle
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Gas convection oven (lower oven)
Circulates heat for high-quality results
Double oven 6.8 cu. ft. total capacity
Large capacity is ideal for big meals
Two extra-large 18K Power Boil burners
Get twice the high-heat cooking power with two up-front extra-large burners
Self-clean with Steam Clean option
Clean your oven the way you want
Black gloss oven interior
Enjoy a clean and sleek appearance
Dual purpose center burner
Cook with anything from grills and griddles to oversized pots with the industry’s first combination oval/round burner
Edge-to-edge cooktop
A large, continuous cooking surface gives you extra room for pots and pans of all sizes and lets cookware move easily from burner to burner
Extra-large, integrated reversible cast iron grill/griddle
Enjoy ultimate cooking versatility. Cook up to six grilled cheeses on the industry's largest integrated griddle, and then flip it over to grill your favorite foods
Chef Connect
Three options with a single touch. For instant convenience, choose when to automatically sync clocks and the range burners with the microwave's surface light and vent.
Heavy duty, self-clean grates
Easily clean grates by placing them in the oven during the self-clean cycle
Precise Simmer burner
Delicate foods don’t burn with low, even heat
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Width | 30 in |
| Net Weight | 205 lb |
| Depth Without Handle | 27.75 in |
| Approximate Shipping Weight | 225 lb |
| Depth with Door Open | 44 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 9-1/2 x 19-1/8 - Upper; 24 x 15 x 20-5/8 - Lower |
| Overall Depth | 29 1/4 in |
| Overall Height | 47 1/4 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 - 36.5 |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Matte Black |
| Handle | Designer Style |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Handle Color | Black Stainless |
| Control Knobs | Black Stainless |
| Color Appearance | Fingerprint Resistant Black Slate |
FEATURES
| Ignition System | Electronic |
| Burner - Right Rear | 9,500 BTU |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Rack Features | 3 Self-Clean Oven Racks |
| Burner - Left Rear | 5,000 BTU Precise Simmer |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option (Both Ovens) |
| Griddle | Reversible Integrated Grill/Griddle (Included) |
| Product Type | Free-Standing Double Oven |
| Cooktop Type | Continuous Grates with Griddle |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy Cast Iron |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Burner - Center | 10,000 BTU Dual Oval |
| Interior Oven Light | 1 Auto Incandescent (Both Ovens) |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates |
| Control Type | Electronic Touch |
| Burner - Left Front | 18,000 BTU Power Boil |
| Cooking Technology | Traditional Upper; Convection Lower |
| Configuration | Double Oven Range |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Oven Cooking Modes | Warming (Both Ovens) |
| Burner - Right Front | 18,000 BTU Power Boil |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 2 / 5 |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Cooktop Surface | Edge-to-Edge |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Cooktop Surface | Gray |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Chef Connect |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (1) 10.0; (1) 9.5; (2) 18.0; (1) 5.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (1) 18.0; (1) 5.0; (1) 18.0; (1) 9.5; (1) 8.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 12.0 / 10.0 - Upper; 14.0 / 0.0 - Lower |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 10.0 / 10.0 - Upper; 13.5 / 0.0 - Lower |
CAPACITY
| Capacity (Cu. Ft.) | 2.5 Upper / 4.3 Lower |
| Total Capacity (cubic feet) | 6.80 cu ft |
ACCESSORIES
| Center Grate | Included |
| Griddle Accessory | Reversible Integrated Grill/Griddle (Included) |
| LP Conversion Kit | Included |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 9-1/2 x 19-1/8 - Upper; 24 x 15 x 20-5/8 - Lower |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 47.25 in. |
| Length | 29.25 in. |
| Weight | 205 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 52.25 in. |
| Shipping Length | 34.25 in. |
| Shipping Weight | 245 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 245 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 23.99 ft³ |
| Dimensional Weight | 298.29 lbs. |
| Total of Cubes | 23.99 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 298.29 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










