30" Free-Standing Electric Convection Range - PB911FJDS
30" Free-Standing Electric Convection Range
Model: PB911FJDS














Product Video

30" Free-Standing Electric Convection Range
Model: PB911FJDS
Key Features
9"/6" Power Boil element
Self-clean with Steam Clean option
Black gloss oven interior
Edge-to-edge cooktop
Electronic touch controls
12"/9" dual element
Chef Connect
True Convection with Precise Air
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
9"/6" Power Boil element
Produces rapid, powerful heat
Self-clean with Steam Clean option
Enjoy more cleaning flexibility with two convenient cleaning options
Black gloss oven interior
Enjoy a clean and sleek appearance
Edge-to-edge cooktop
A large, seamless surface makes it easy to wipe away messes
Electronic touch controls
Enjoy easy operation and cleanability with streamlined controls
12"/9" dual element
Choose a 12" or 9" heating element
Chef Connect
Three options with a single touch. For instant convenience, choose when to automatically sync clocks and the range elements with the microwave's surface light and vent.
True Convection with Precise Air
Enjoy perfectly even results without turning the pan
Fast preheat
Make hot meals in a hurry with less time preheating
Fifth element warming zone
Provides low-heat capability for foods until ready to serve
Hidden bake oven interior
Make cleanup easy by eliminating hard-to-reach areas
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Height | 47 in |
| Overall Depth | 28 in |
| Net Weight | 165 lb |
| Depth Without Handle | 25.5 in |
| Approximate Shipping Weight | 185 lb |
| Depth with Door Open | 47.875 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/2 x 19-3/8 |
| Overall Width | 29 7/8 in |
FEATURES
| Cooking System | True European Convection with Precise Air |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Element - Center | 6" 80W Warming Zone |
| Oven Control Features | Steam Clean |
| Oven Rack Features | 3 Heavy-Duty Oven Racks |
| Element - Left Front | 8"/5" 1900W |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option |
| Product Type | Free-Standing Single Oven |
| Heating Element "ON" Indicator Light | 5 |
| Cooktop Type | Radiant Smoothtop |
| Fuel Type | Electric |
| Element - Right Front | 12"/9"/6" 3600W Power Boil |
| Interior Oven Light | Preheat Notification |
| Control Location | Backsplash |
| Control Type | Touchpads |
| Drawer Type | Storage |
| Hot Surface Indicator Lights | 1 |
| Element - Left Rear | 8" 2000W |
| Cooking Technology | Convection |
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Oven Features | Hidden Bake |
| Melt Setting | Yes |
| Oven Cooking Modes | Warming |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Element - Right Rear | 6" 1200W |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Element - Right Front | 12”/9”/6” 3600W Power Boil |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Control Type | Electronic |
| Cooktop Burner Type | Radiant |
| Cooktop Surface | Edge-to-Edge |
| Cooktop Surface | Black Ceramic Glass |
| Interior Oven Light | 1 Halogen |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Auto Recipe Conversion |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Chef Connect |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Convection Roast |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Cook) |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Fast Preheat |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Oven Features | 6-Pass Broil Element |
APPEARANCE
| Textured Steel Side Panels | Yes |
| Oven Door Features | Full-Wrapped Metal Frame |
| Handle Design | Designer Style |
| Handle Color | Black Stainless |
| Color Appearance | Fingerprint Resistant Black Slate |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
ACCESSORIES
| Optional Accessories | WB48X20881 Roller Rack |
| Cooktop Cleaning | Sponge |
| Cooktop Cleaning | Cream |
| Cooktop Cleaning | Included |
POWER / RATINGS
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 3800W |
| Amp Rating at 240V | 40 |
| KW Rating at 240V | 13.4 |
| Bake Wattage | 2850W |
| KW Rating at 208V | 10.1 |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/2 x 19-3/8 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 47 in. |
| Length | 28 in. |
| Weight | 165 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 52 in. |
| Shipping Length | 33 in. |
| Shipping Weight | 205 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 205 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.75 ft³ |
| Dimensional Weight | 282.85 lbs. |
| Total of Cubes | 22.75 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 282.85 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.30 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










