30" Smart Free-Standing Gas Convection Range with Warming Drawer - PGB940SEJSS
30" Smart Free-Standing Gas Convection Range with Warming Drawer
Model: PGB940SEJSS

































Product Video

30" Smart Free-Standing Gas Convection Range with Warming Drawer
Model: PGB940SEJSS
Key Features
Gas convection oven
Never-scrub, heavy-duty roller rack
Self-clean with Steam Clean option
5.6 cu. ft. oven capacity
Black gloss oven interior
Dual purpose center burner
Edge-to-edge cooktop
20,000 BTU tri-ring burner
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Gas convection oven
Circulates heat for high-quality results
Never-scrub, heavy-duty roller rack
Easily access items with a rack that glides smoothly
Self-clean with Steam Clean option
Clean your oven the way you want
5.6 cu. ft. oven capacity
Enough room to cook an entire meal at once
Black gloss oven interior
Enjoy a clean and sleek appearance
Dual purpose center burner
Cook with anything from grills and griddles to oversized pots with the industry’s first combination oval/round burner
Edge-to-edge cooktop
A large, continuous cooking surface gives you extra room for pots and pans of all sizes and lets cookware move easily from burner to burner
20,000 BTU tri-ring burner
Offers the flexibility of three different burners
WiFi powered by SmartHQ
Wirelessly control oven functions from your smartphone
Extra-large, integrated reversible cast iron grill/griddle
Enjoy ultimate cooking versatility. Cook up to six grilled cheeses on the industry's largest integrated griddle, and then flip it over to grill your favorite foods
Chef Connect
Three options with a single touch. For instant convenience, choose when to automatically sync clocks and the range burners with the microwave's surface light and vent.
Heavy duty, self-clean grates
Easily clean grates by placing them in the oven during the self-clean cycle
Precise Simmer burner
Delicate foods don’t burn with low, even heat
Temperature probe
Ensure meats are thoroughly and accurately cooked
Warming drawer
Variable temperature control keeps foods warm
WiFi powered by SmartHQ™
Wirelessly control oven functions from your smartphone
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Width | 30 in |
| Net Weight | 225 lb |
| Depth Without Handle | 26.25 in |
| Approximate Shipping Weight | 245 lb |
| Depth with Door Open | 46.25 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19-1/2 x 20-5/8 |
| Overall Depth | 28 3/4 in |
| Overall Height | 47 1/4 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 - 36.5 |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Matte Black |
| Handle | Stainless Steel |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Control Knobs | Weighted |
| Color Appearance | Stainless Steel/Gray |
| Control Knobs | Stainless Steel Appearance |
| Handle | Designer Style |
FEATURES
| Ignition System | Electronic |
| Burner - Right Rear | 9,500 BTU |
| Oven Control Features | Temperature Probe |
| Oven Rack Features | 2 Flat Self-Clean Racks |
| Burner - Left Rear | 5,000 BTU Precise Simmer |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option |
| Griddle | Reversible Integrated Grill/Griddle (Included) |
| Connected Capabilities | The Google Assistant |
| Product Type | Free-Standing Single Oven |
| Cooktop Type | Continuous Grates with Griddle |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy Cast Iron |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Burner - Center | 10,000 BTU Dual Oval |
| Interior Oven Light | 1 Auto Incandescent |
| WiFi Connect | Built-In |
| Control Location | Front |
| Control Type | Electronic Touch |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates |
| Drawer Type | Warming Drawer |
| Burner - Left Front | 20,000 BTU Tri-ring Burner |
| Cooking Technology | Convection |
| Configuration | Range with Warming Drawer |
| Oven Cooking Modes | Warming |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Burner - Right Front | 18,000 BTU Power Boil |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa |
| Connected Capabilities | IFTTT |
| Connected Capabilities | Drop |
| Connected Capabilities | Innit |
| Connected Capabilities | DiGiorno |
| Cooktop Surface | Edge-to-Edge |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Cooktop Surface | Gray |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Chef Connect |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Dual Broil |
| Oven Control Features | Steam Clean |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast |
| Oven Rack Features | 1 Self-Clean Roller Rack |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (1) 10.0; (1) 9.5; (1) 18.0; (1) 5.0; (1) 20.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (1) 15.0; (1) 5.0; (1) 18.0; (1) 9.5; (1) 10.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 16.0 Bake / 12.5 Broiler |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 16.0 Bake / 16.5 Broiler |
ACCESSORIES
| Center Grate | Included |
| Griddle Accessory | Reversible Integrated Grill/Griddle (Included) |
| LP Conversion Kit | Included |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19-1/2 x 20-5/8 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 47.25 in. |
| Length | 28.75 in. |
| Weight | 225 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 52.25 in. |
| Shipping Length | 33.75 in. |
| Shipping Weight | 265 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 265 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 23.58 ft³ |
| Dimensional Weight | 293.19 lbs. |
| Total of Cubes | 23.58 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 293.19 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.60 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










