Series 30" Free-Standing Gas Convection Range - PGB911DEJBB
Series 30" Free-Standing Gas Convection Range
Model: PGB911DEJBB
























Product Video

Series 30" Free-Standing Gas Convection Range
Model: PGB911DEJBB
Key Features
Edge-to-edge cooktop
Extra-large, integrated reversible cast iron grill/griddle
Two extra-large 18K Power Boil burners
Gas convection oven
3 oven racks
Self-clean with Steam Clean option
Black gloss oven interior
5.6 cu. ft. oven capacity
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Edge-to-edge cooktop
A large cooking surface gives you extra room for pots and pans of all sizes and lets cookware move easily from burner to burner
Extra-large, integrated reversible cast iron grill/griddle
Enjoy ultimate cooking versatility. Cook up to six grilled cheeses on the industry's largest integrated griddle, and then flip it over to grill your favorite foods
Two extra-large 18K Power Boil burners
Get twice the high-heat cooking power with two up-front extra-large burners
Gas convection oven
Circulates heat for high-quality results
3 oven racks
Enjoy extra oven space with three adjustable racks
Self-clean with Steam Clean option
Clean your oven the way you want
Black gloss oven interior
Enjoy a clean and sleek appearance
5.6 cu. ft. oven capacity
Enough room to cook an entire meal at once
18,000 BTU Power Boil burner
Boil water fast with intense heat from this 18,000 BTU burner
Chef Connect
Three options with a single touch. For instant convenience, choose when to automatically sync clocks and the range burners with the microwave's surface light and vent.
Center oval burner
Large oval fifth burner provides ideal coverage for cooking with the reversible grill/griddle
Heavy duty, dishwasher safe grates
Easily and safely clean grates in the dishwasher or place in the bottom of the self-clean oven
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Matte Black |
| Handle | Designer Style |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Handle Design | Designer Style |
| Handle Color | Color-Matched |
| Control Knobs | Weighted |
| Color Appearance | Black |
| Control Knobs | Color-Matched |
| Handle | Color-Matched |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 200 lb |
| Depth Without Handle | 26.25 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 220 lb |
| Overall Width | 30 in |
| Depth with Door Open | 46.25 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19-1/2 x 20-5/8 |
| Overall Depth | 28 3/4 in |
| Overall Height | 47 1/4 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 - 36.5 |
FEATURES
| Ignition System | Electronic |
| Burner - Right Rear | 9,500 BTU |
| Oven Control Features | Chef Connect |
| Oven Rack Features | 3 Oven Racks |
| Burner - Left Rear | 5,000 BTU Precise Simmer |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option |
| Griddle | Reversible Integrated Grill/Griddle (Included) |
| Product Type | Free-Standing Single Oven |
| Cooktop Type | Continuous Grates with Griddle |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy Cast Iron |
| Fuel Type | Natural Gas (factory set) |
| Burner - Center | 10,000 BTU Oval |
| Interior Oven Light | 1 Auto Incandescent |
| Control Location | Front |
| Control Type | Electronic Touch |
| Burner - Left Front | 18,000 BTU Power Boil |
| Drawer Type | Storage |
| Cooking Technology | Convection |
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Burner - Right Front | 18,000 BTU Power Boil |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Cooktop Surface | Edge-to-Edge |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Cooktop Surface | Black |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake |
ACCESSORIES
| Optional Accessories | WB48X21543 Roller Rack |
| Center Grate | Optional |
| Griddle Accessory | Reversible Integrated Grill/Griddle (Included) |
| LP Conversion Kit | Included |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (1) 18.0; (1) 5.0; (1) 18.0; (1) 9.5; (1) 8.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 16.0 Bake / 13.5 Broiler |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 16.0 Bake / 12.0 Broiler |
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (2) 18.0; (1) 10.0; (1) 9.5; (1) 5.0 |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 47.25 in. |
| Length | 28.75 in. |
| Weight | 200 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 52.25 in. |
| Shipping Length | 33.75 in. |
| Shipping Weight | 240 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 240 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 23.58 ft³ |
| Dimensional Weight | 293.19 lbs. |
| Total of Cubes | 23.58 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 293.19 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.60 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










