30" Free-Standing Electric Range with Warming Drawer - PB920DTBB
30" Free-Standing Electric Range with Warming Drawer
Model: PB920DTBB






Product Video

30" Free-Standing Electric Range with Warming Drawer
Model: PB920DTBB
Key Features
True European Convection with Precise Air
NextStep controls
12"/9"/6" tri-ring element
8"/5" dual element
Self-clean with Steam Clean option
Heavy-duty roller rack
Warming drawer
5.3 cu. ft. oven capacity
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
True European Convection with Precise Air
Accurate heat circulation ensures evenly baked foods
NextStep controls
Illuminating controls simplify display operation
12"/9"/6" tri-ring element
Three heating elements in one offer flexibility
8"/5" dual element
Two heating elements in one offer flexibility
Self-clean with Steam Clean option
Gives the option of self-cleaning or steam cleaning
Heavy-duty roller rack
Provides easy access to oven interior
Warming drawer
Variable temperature control keeps foods warm
5.3 cu. ft. oven capacity
Enough room to cook an entire meal at once
Hidden bake oven interior
Conceals the lower oven element to simplify cleaning
Black gloss oven interior
Adds a stylish touch to the kitchen
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Height | 47 in |
| Net Weight | 205 lb |
| Depth Without Handle | 25.375 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/2 x 19-3/8 |
| Depth with Door Open | 47.625 in |
| Approximate Shipping Weight | 225 lb |
| Overall Depth | 28 7/8 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
FEATURES
| Configuration | Range with Warming Drawer |
| Oven Features | 6-Pass Broil Element |
| Cooking System | True European Convection with Precise Air |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Melt Setting | Yes |
| Oven Interior | Interior Oven Light |
| 5"/8" Dual Heating Element | 1 Ribbon (1,900W) |
| Warming Zone | 1-6" Ribbon (120W) |
| Oven Control Features | Variable Broil |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Oven Rack Features | 2 Heavy-Duty and 1 Roller Rack |
| Temperature Management System | True Temp System |
| 6" Heating Element(s) | 1 Ribbon (1,500W) |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option |
| Hot Surface Indicator Lights | 5, Cooktop |
| 6"/9"/12" Tri-Ring Element | 1 Ribbon (3,600W Power Boil) |
| Heating Element "ON" Indicator Light | 5 |
| Cooktop Surface | Patterned Graphite on Black Glass Ceramic |
| Control Location | Backsplash |
| 8" Heating Element (s) | 1 Ribbon (2,000W) |
| Warming Drawer Features | Removable Liner |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Control Type | Next Step |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Cooking Technology | Convection |
| Control Type | DigiTemp Temperature Display |
| Control Type | Electronic Oven Controls |
| Control Type | Glass Touch |
| Cooktop Burner Type | 5 Ribbon |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Auto Recipe Conversion |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Digipad Numeric Entry |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Oven Function Icons |
| Oven Control Features | Temperature Probe |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light Display |
| Oven Control Features | Preheat Oven Light |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Oven Control Features | Start Pad |
| Oven Features | 6-Pass Bake Element |
| Oven Interior | Hidden Bake |
| Warming Drawer Features | (3) levels |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 13.8 |
| Bake Wattage | 2850W |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 3800W |
| KW Rating at 208V | 10.4 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Black Glass Frameless Lift-off Oven Door |
| Textured Steel Side Panels | Yes |
| Handle Design | Sculptured |
| Handle Color | Color-Matched |
| Color Appearance | Black on Black |
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 5-year glass cooktop/radiant surface units |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| Cooktop Cleaning | Sponge |
| Cooktop Cleaning | Included |
| Cooktop Cleaning | Cream |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/2 x 19-3/8 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 47 in. |
| Length | 28.88 in. |
| Weight | 205 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 52 in. |
| Shipping Length | 33.88 in. |
| Shipping Weight | 245 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 245 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 23.46 ft³ |
| Dimensional Weight | 291.68 lbs. |
| Total of Cubes | 23.46 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 291.68 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.30 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










