Free-Standing Self-Clean Gas Range - PGB900DEMCC
Free-Standing Self-Clean Gas Range
Model: PGB900DEMCC








Free-Standing Self-Clean Gas Range
Model: PGB900DEMCC
Key Features
Self-clean oven
Extra-large oven capacity
Deep-recessed cooktop
Power Boil 15,000 BTU burner
Precise Simmer burner
Continuous grates
QuickSet oven controls
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Self-clean oven
Self-clean allows you to spare yourself from the trouble and effort it takes to scrub the oven interior
Extra-large oven capacity
Enough room to cook an entire meal at once
Deep-recessed cooktop
Deep recessed cooktop keeps spills, and everything else, contained in one area that’s easy to wipe clean
Power Boil 15,000 BTU burner
This powerful element instantly supplies the intense heat need for boiling, sautéing and stir frying
Precise Simmer burner
Allows for low, even heat distribution that is ideal for delicate foods and sauces
Continuous grates
Connected cooktop grates provide a sturdy, uninterrupted surface that allows pots and pans to move easily
QuickSet oven controls
Electronic touch pads on the control panel make controlling your oven effortless
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Width | 30 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19 x 19 |
| Depth with Door Open 90° | 46.375 in |
| Overall Depth | 26 5/8 in |
| Overall Height | 47 3/16 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 +/- .25 |
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Cooking System | Traditional |
| Ignition System | Electronic |
| Interior Oven Light | Yes |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Power Boil Burner | (1) 15,000 BTU/180F degree simmer |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| High Output Burner | (1) 11,000 BTU/150F degree simmer |
| All-Purpose Burners | (1) 9,100 BTU/150F degree simmer |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy Cast |
| Valves (Degree of Turn) | 270 |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates |
| Backguard | Scratch-Resistant |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel Recessed |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Control Type | QuickSet V |
| Precise Simmer Burner | (1) 5,000 BTU/140F degree simmer |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Automatic Oven Timer (Time Bake) |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Electronic Clock and Timer |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | In-Oven Broiling |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Backguard | Porcelain-Enameled |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Taupe |
| Oven Door Features | Profile™ XL |
| Handle | Color-Matched Sculptured |
| Frameless Oven Door(s) | Bisque Glass |
| Control Knobs | Designer-Style |
| Color Appearance | Bisque |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (1) 15.0; (1) 11.0 (1) 9.1; (1) 5.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60Hz; 5A |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (1) 11.0; (2) 9.1; (1) 5.0; |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 16.0 Bake / 13.5 Broiler |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 16.0 Bake / 12.0 Broiler |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19 x 19 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 47.19 in. |
| Length | 26.63 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 52.19 in. |
| Shipping Length | 31.63 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.81 ft³ |
| Dimensional Weight | 271.16 lbs. |
| Total of Cubes | 21.81 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 271.16 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.00 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










