30" Free-Standing Convection Range - PB905STSS
30" Free-Standing Convection Range
Model: PB905STSS













30" Free-Standing Convection Range
Model: PB905STSS
Key Features
True European Convection with Precise Air
Single / multi-rack Convection Bake
5.3 cu. ft. oven capacity
12"/9"/6" tri-ring element
9"/6" Power Boil element
Self-clean with Steam Clean option
Hidden bake oven interior
Black gloss oven interior
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
True European Convection with Precise Air
Accurate heat circulation ensures evenly baked foods
Single / multi-rack Convection Bake
The reversing fan and third element provide even browning on every rack
5.3 cu. ft. oven capacity
Enough room to cook an entire meal at once
12"/9"/6" tri-ring element
Three heating elements in one offer flexibility
9"/6" Power Boil element
Produces rapid, powerful heat
Self-clean with Steam Clean option
Gives the option of self-cleaning or steam cleaning
Hidden bake oven interior
Conceals the lower oven element to simplify cleaning
Black gloss oven interior
Adds a stylish touch to the kitchen
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 191 lb |
| Depth Without Handle | 25.375 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/2 x 19-3/8 |
| Depth with Door Open | 47.625 in |
| Approximate Shipping Weight | 211 lb |
| Overall Depth | 28 7/8 in |
| Overall Height | 46 1/2 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
FEATURES
| 6"/9" Dual Heating Element | 1 Ribbon (3,000W Power Boil) |
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Cooking System | True European Convection with Precise Air |
| Oven Features | 6-Pass Broil Element |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Melt Setting | 2 |
| Oven Interior | Interior Oven Light |
| Warming Zone | 1-6" Ribbon (120W) |
| Oven Control Features | Variable Broil |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Oven Rack Features | 3 Heavy-Duty Oven Racks |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| Temperature Management System | True Temp System |
| 6" Heating Element(s) | 2 Ribbon (1,500W) |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option |
| Hot Surface Indicator Lights | 5, Cooktop |
| 6"/9"/12" Tri-Ring Element | 1 Ribbon (3,000W) |
| Heating Element "ON" Indicator Light | 5 |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Control Location | Backsplash |
| Dishwasher Safe Knobs | Yes |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Control Type | Glass Touch |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Cooking Technology | Convection |
| Control Type | DigiTemp Temperature Display |
| Control Type | Electronic Oven Controls |
| Cooktop Burner Type | 5 Ribbon |
| Cooktop Surface | Graphite on Black Glass Ceramic |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Auto Recipe Conversion |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Digipad Numeric Entry |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Oven Function Icons |
| Oven Control Features | Temperature Probe |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light Display |
| Oven Control Features | Preheat Oven Light |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Oven Control Features | Slow Cook |
| Oven Control Features | Temperature Display |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake |
| Oven Interior | Hidden Bake |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 12.9 |
| Bake Wattage | 2850W |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 3800W |
| KW Rating at 208V | 9.7 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Stainless Steel Frameless Lift-off Oven Door |
| Textured Steel Side Panels | Yes |
| Handle Design | Sculptured |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 5-year glass cooktop/radiant surface units |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| Cooktop Cleaning | Sponge |
| Cooktop Cleaning | Included |
| Cooktop Cleaning | Cream |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/2 x 19-3/8 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 46.5 in. |
| Length | 28.88 in. |
| Weight | 191 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 51.5 in. |
| Shipping Length | 33.88 in. |
| Shipping Weight | 231 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 231 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 23.21 ft³ |
| Dimensional Weight | 288.58 lbs. |
| Total of Cubes | 23.21 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 288.58 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.30 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










