Free-Standing Self-Clean Convection Gas Range with Warming Drawer - JGB915SEFSS
Free-Standing Self-Clean Convection Gas Range with Warming Drawer
Model: JGB915SEFSS








Free-Standing Self-Clean Convection Gas Range with Warming Drawer
Model: JGB915SEFSS
Key Features
Gas convection oven
Self-clean oven
Extra-large oven capacity
15K Power Boil burner
QuickSet VI glass touch oven controls
Precise Simmer burner
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Gas convection oven
Circulates air throughout the oven cavity ensuring better baking and roasting results
Self-clean oven
Conveniently cleans the oven cavity without need of scrubbing
Extra-large oven capacity
Provides a large oven interior ideal for cooking more items at once
15K Power Boil burner
Provides 15,000 BTUs of forceful heat for rapid boiling
QuickSet VI glass touch oven controls
A smooth glass design that is easy-to-operate and easy-to-clean
Precise Simmer burner
Offers a low setting of 600 BTUs, ensuring more temperature control for simmering
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Width | 30 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19 x 19 |
| Depth with Door Open 90° | 46.375 in |
| Overall Depth | 26 1/4 in |
| Overall Height | 47 3/4 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 +/- .25 |
FEATURES
| Configuration | Range with Warming Drawer |
| Ignition System | Electronic |
| Broiler Pan and Grid | Yes |
| Interior Oven Light | Yes |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Oven Control Features | Temperature Probe |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Power Boil Burner | (1) 15,000 BTU/180F degree simmer |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| High Output Burner | (1) 11,000 BTU/150F degree simmer |
| All-Purpose Burners | (1) 9,100 BTU/150F degree simmer |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy Cast |
| Valves (Degree of Turn) | 270 |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel Recessed |
| Warming Drawer Features | Stainless Steel Insert |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Control Type | QuickSet VI |
| Precise Simmer Burner | (1) 5,000 BTU/140F degree simmer |
| Cooking Technology | Convection |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Oven Control Features | Auto Recipe Conversion |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Electronic Clock and Timer |
| Oven Control Features | Automatic Oven Timer (Time Bake) |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | In-Oven Broiling |
| Oven Rack Features | 3 Oven Racks |
| Warming Drawer Features | Infinite Control Knob |
| Warming Drawer Features | Electronic Control |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Black |
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window |
| Handle | Sculptured |
| Frameless Oven Door(s) | Stainless |
| Control Knobs | Designer-Style |
| Color Appearance | Stainless Steel |
CAPACITY
| Unit Capacity | Super Large Oven |
| Total Capacity (cubic feet) | 5.00 cu ft |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (1) 15.0; (1) 11.0 (1) 9.1; (1) 5.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60Hz; 9A |
| Warming Drawer Wattage | 450 |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (1) 11.0; (2) 9.1; (1) 5.0; |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 16.0 Bake / 13.5 Broiler |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 16.0 Bake / 12.0 Broiler |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19 x 19 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 47.75 in. |
| Length | 26.25 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 52.75 in. |
| Shipping Length | 31.25 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.76 ft³ |
| Dimensional Weight | 270.53 lbs. |
| Total of Cubes | 21.76 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 270.53 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










