30" Free-Standing Electric Range - PB750DNBB
30" Free-Standing Electric Range
Model: PB750DNBB




30" Free-Standing Electric Range
Model: PB750DNBB
Key Features
Self-clean oven
TrueTemp oven system
Super-large oven capacity
9"/6" dual element
8" element
QuickSet oven controls
Big clear view window
9"/6" dual elements
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Self-clean oven
Self-clean allows you to spare yourself from the trouble and effort it takes to scrub the oven interior
TrueTemp oven system
This feature helps ensure the temperature you set is the temperature you get, with less variance, to give you the baking and broiling performance you desire
Super-large oven capacity
Remarkably large oven interior is ideal for holidays, dinner parties and everyday family cooking
9"/6" dual element
Choose a 9" or 6" heating element to accommodate the size of your pan
8" element
A 2,000-Watt element provides excellent cooking power
QuickSet oven controls
Electronic touch pads on the control panel make controlling your oven effortless
Big clear view window
No more opening the oven door to check on food. The clear window makes it easy to see inside.
9"/6" dual elements
Choose a 9" or 6" heating element to accommodate the size of your pan
Clear View window
Clear window makes monitoring food simple
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | Limited 1-Year Entire Appliance, |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 185 lb |
| Depth Without Handle | 25.375 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/2 x 19-3/8 |
| Depth with Door Open | 47.625 in |
| Approximate Shipping Weight | 205 lb |
| Overall Depth | 27 3/8 in |
| Overall Height | 46 1/2 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
FEATURES
| 6"/9" Dual Heating Element | 1 Ribbon (1,400/3,000W) |
| Configuration | 4 Burners |
| Oven Features | Dual-Element Bake |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Interior Oven Light | Yes |
| Oven Control Features | Variable Broil |
| Oven Cooking Modes | Thermal Bake / Thermal Roast |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| Temperature Management System | True Temp System |
| 6" Heating Element(s) | 2 Ribbon (1,500W) |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Hot Surface Indicator Lights | 5, Cooktop |
| Style | Smoothtop |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Cooktop Surface | Patterned Graphite on Black Glass Ceramic |
| Preheated Oven Light | Display |
| Control Location | Backsplash |
| 8" Heating Element (s) | 1 Ribbon (2,000 watt) |
| Dishwasher Safe Knobs | Yes |
| Control Type | Touchpads |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Cooking Technology | Traditional |
| Control Type | QuickSet V |
| Control Type | DigiTemp Temperature Display |
| Cooktop Burner Type | Radiant |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Oven Function Icons |
| Oven Control Features | Start Pad |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Digipad Numeric Entry |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Oven Control Features | Self-Cleaning Cycling Light |
| Oven Features | 6-Pass Power Bake Element |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 13.5 |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| KW Rating at 208V | 10.1 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Profile™ XL |
| Handle | High-Gloss Color-Matched Sculptured |
| Textured Steel Side Panels | Yes |
| Color Appearance | Black |
| Oven Door Features | Black Frameless Glass Door |
| Oven Door Features | Frameless Lift-off Oven Door |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 5-year glass cooktop/radiant surface units |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/2 x 19-3/8 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 46.5 in. |
| Length | 27.38 in. |
| Weight | 185 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 51.5 in. |
| Shipping Length | 32.38 in. |
| Shipping Weight | 225 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 225 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.01 ft³ |
| Dimensional Weight | 273.59 lbs. |
| Total of Cubes | 22.01 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 273.59 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.30 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










