Free-Standing Self-Clean Gas Range - JGB900SELSS
Free-Standing Self-Clean Gas Range
Model: JGB900SELSS






Free-Standing Self-Clean Gas Range
Model: JGB900SELSS
Key Features
Self-clean oven
Extra-large oven capacity
Stainless appearance knobs
15K Power Boil burner
Precise Simmer burner
Continuous grates
QuickSet V oven controls
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Self-clean oven
Conveniently cleans the oven cavity without need of scrubbing
Extra-large oven capacity
Provides a large oven interior ideal for cooking more items at once
Stainless appearance knobs
Deliver the sleek metallic color of stainless steel for a universally appealing look
15K Power Boil burner
Provides 15,000 BTUs of forceful heat for rapid boiling
Precise Simmer burner
Offers a low setting of 600 BTUs, ensuring more temperature control for simmering
Continuous grates
Provide a flat, sturdy surface allowing easy movement of pans between burners
QuickSet V oven controls
Features an easy to use design that allows you to set precise cooking temperatures
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Width | 30 in |
| Overall Depth | 29 in |
| Net Weight | 210 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19 x 19 |
| Depth with Door Open 90° | 46.375 in |
| Approximate Shipping Weight | 230 lb |
| Overall Height | 47 3/4 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 +/- .25 |
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Ignition System | Electronic |
| Interior Oven Light | Yes |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Power Boil Burner | (1) 15,000 BTU/180F degree simmer |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Temperature Management System | True Temp System |
| High Output Burner | (1) 11,000 BTU/150F degree simmer |
| All-Purpose Burners | (1) 9,100 BTU/150F degree simmer |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy Cast |
| Valves (Degree of Turn) | 270 |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel Recessed |
| Dishwasher Safe Knobs | Yes |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Control Type | QuickSet V |
| Precise Simmer Burner | (1) 5,000 BTU/140F degree simmer |
| Cooking Technology | Traditional |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Electronic Clock and Timer |
| Oven Control Features | Automatic Oven Timer (Time Bake) |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Black |
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window |
| Handle | Stainless Steel Sculptured |
| Frameless Oven Door(s) | Stainless Steel |
| Control Knobs | Stainless Steel Appearance |
| Color Appearance | Stainless Steel |
CAPACITY
| Unit Capacity | Super Large Oven |
| Total Capacity (cubic feet) | 5.00 cu ft |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (1) 15.0; (1) 11.0 (1) 9.1; (1) 5.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60Hz; 5A |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (1) 11.0; (2) 9.1; (1) 5.0; |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 16.0 Bake / 13.5 Broiler |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 16.0 Bake / 12.0 Broiler |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19 x 19 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 47.75 in. |
| Length | 29 in. |
| Weight | 210 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 52.75 in. |
| Shipping Length | 34 in. |
| Shipping Weight | 250 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 250 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 24.04 ft³ |
| Dimensional Weight | 298.87 lbs. |
| Total of Cubes | 24.04 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 298.87 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










