30" Free-Standing Double Oven Range - JGB928KEKCC
30" Free-Standing Double Oven Range
Model: JGB928KEKCC






30" Free-Standing Double Oven Range
Model: JGB928KEKCC
Key Features
Gas convection oven
Self-clean oven
Extra-large oven capacity
Gas on glass cooktop
Lower oven
QuickSet VI glass touch oven controls
TrueTemp system
Sealed cooktop burners
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Gas convection oven
Circulates air throughout the oven cavity ensuring better baking and roasting results
Self-clean oven
Conveniently cleans the oven cavity without need of scrubbing
Extra-large oven capacity
Provides a large oven interior ideal for cooking more items at once
Gas on glass cooktop
Features a flat one-piece ceramic glass surface that is sleek and easy-to-clean
Lower oven
Offers an additional 1.0 cu. ft. of capacity for convenient baking from 150 degrees to 450 degrees
QuickSet VI glass touch oven controls
A smooth glass design that is easy-to-operate and easy-to-clean
TrueTemp system
Delivers even heat distribution and maximum oven control
Sealed cooktop burners
Eliminate the space between the burners and the cooktop to help contain spills and boil over liquids, ensuring easy cleanup
Precise Simmer burner
Delivers a low setting of 140 degrees, ideal for delicate foods and sauces
Power Boil burner
Delivers 15,000 BTUs of forceful heat for rapid boiling
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Width | 30 in |
| Net Weight | 230 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19 x 19 |
| Depth with Door Open 90° | 46.375 in |
| Approximate Shipping Weight | 250 lb |
| Overall Depth | 26 1/4 in |
| Overall Height | 47 3/4 in |
FEATURES
| Configuration | Double Oven Range |
| Cleaning Time | Variable |
| Ignition System | Electronic |
| Interior Oven Light | Yes |
| Lower Oven Features | Bake knob control; infinite heat settings; removable insert |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Power Boil Burner | (1) 15,000 BTU/180F degree simmer |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| High Output Burner | (1) 11,000 BTU/150F degree simmer |
| All-Purpose Burners | (1) 9,100 BTU/150F degree simmer |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy Cast |
| Valves (Degree of Turn) | 270 |
| Cooktop Burner Grate Features | Dishwasher Safe |
| Backguard | Scratch-Resistant |
| Cooktop Surface | Gas-On-Glass Ceramic |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Control Type | SmartLogic™ Controls |
| Precise Simmer Burner | (1) 5,000 BTU/140F degree simmer |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Control Type | QuickSet VI |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates |
| Oven Control Features | Convection Conversion |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Electronic Clock and Timer |
| Oven Control Features | Automatic Oven Timer (Time Bake) |
| Oven Control Features | Oven Light Pad |
| Oven Control Features | Automatic Meat Thermometer |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | In-Oven Broiling |
| Oven Control Features | Digipad Numeric Entry |
| Oven Rack Features | 3 Oven Racks |
| Backguard | Glass |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Taupe |
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window |
| Handle | Designer Style |
| Frameless Oven Door(s) | Bisque Glass |
| Color Appearance | True Bisque |
CAPACITY
| Unit Capacity | Super Large Oven |
| Capacity (Cu. Ft.) | 5.0 Upper / 1.0 Lower |
| Total Capacity (cubic feet) | 6.00 cu ft |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (1) 15.0; (1) 11.0 (1) 9.1; (1) 5.0 |
| Electrical Requirements | 120V; 60Hz; 15A |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (1) 11.0; (2) 9.1; (1) 5.0; |
| Baking Drawer Wattage | 1212 |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 16.0 Bake / 13.5 Broiler |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 16.0 Bake / 12.0 Broiler |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19 x 19 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 47.75 in. |
| Length | 26.25 in. |
| Weight | 230 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 52.75 in. |
| Shipping Length | 31.25 in. |
| Shipping Weight | 270 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 270 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.76 ft³ |
| Dimensional Weight | 270.53 lbs. |
| Total of Cubes | 21.76 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 270.53 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










