30" Free-Standing Electric Convection Range - JB988KHCC
30" Free-Standing Electric Convection Range
Model: JB988KHCC


30" Free-Standing Electric Convection Range
Model: JB988KHCC
Key Features
True Convection with Precise Air
Convection Bake (multi-rack)
Tri 9/7/5" ribbon heating element
Precise Digital Control System
Self-clean oven
Self-clean, heavy-duty oven racks
TrueTemp system
Precise Digital Control System™
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
True Convection with Precise Air
Delivers even air and heat circulation for superior baking and roasting results
Convection Bake (multi-rack)
Provides ideal convection baking for multiple racks of food, ensuring superb results
Tri 9/7/5" ribbon heating element
Offers a convenient choice of using a 9", 7" or 5" heating element, depending on the size of the pan
Precise Digital Control System
Delivers accurate control on the cooktop, ensuring even heating and less temperature variation
Self-clean oven
Conveniently cleans the oven cavity without the need for scrubbing
Self-clean, heavy-duty oven racks
Double coated porcelain-enameled racks no longer require hand cleaning
TrueTemp system
Delivers even heat distribution and maximum oven control
Precise Digital Control System™
Delivers accurate control on the cooktop, ensuring even heating and less temperature variation
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 185 lb |
| Depth Without Handle | 25.375 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/4 x 19 x 17 |
| Depth with Door Open | 47.625 in |
| Approximate Shipping Weight | 206 lb |
| Overall Depth | 27 3/4 in |
| Overall Height | 46 1/2 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Oven Features | Dual-Element Bake |
| Cooking System | True European Convection with Precise Air |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Broiler Pan and Grid | Yes |
| Interior Oven Light | Yes |
| 5"/7"/9" Tri-Ring Heating Element | 1 Ribbon (2,500W) |
| Oven Interior | Hidden Bake |
| Oven Control Features | Warm Mode |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Oven Rack Features | 3 Heavy Duty Oven Racks |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| Temperature Management System | True Temp System |
| 6" Heating Element(s) | 3 Ribbon |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Hot Surface Indicator Lights | 5 |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Preheated Oven Light | Yes |
| Cooktop Surface | True Bisque Glass Ceramic |
| Control Location | Backsplash |
| Roasting Rack | Yes |
| 8" Heating Element (s) | 1 Ribbon |
| Control Type | QuickSet VI |
| Cooking Technology | Convection |
| Control Type | Glass Touch |
| Control Type | DigiTemp Temperature Display |
| Cooktop Burner Type | Radiant |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Control Features | Proof Mode |
| Oven Control Features | Temperature Probe |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Self-Cleaning Cycling Light |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Digipad Numeric Entry |
| Oven Control Features | Variable Broil |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake Multi/Single Rack |
| Oven Features | 6-Pass Power Bake Element |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 13.0 |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| KW Rating at 208V | 10.9 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window |
| Handle | Sculptured |
| Color Appearance | True Bisque |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/4 x 19 x 17 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 46.5 in. |
| Length | 27.75 in. |
| Weight | 185 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 51.5 in. |
| Shipping Length | 32.75 in. |
| Shipping Weight | 225 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 225 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.31 ft³ |
| Dimensional Weight | 277.34 lbs. |
| Total of Cubes | 22.31 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 277.34 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 4.50 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










