30" Built-In Double Microwave/Convection Oven - JTP95WDWW
30" Built-In Double Microwave/Convection Oven
Model: JTP95WDWW


30" Built-In Double Microwave/Convection Oven
Model: JTP95WDWW
Key Features
Upper oven - 1.6 cu. ft. capacity microwave / 1000 Watts with turntable
Sensor cooking controls
Electronic touch controls with kitchen timer
Lower oven - extra-large 4.1 cu. ft. capacity self-cleaning convection-oven with delay clean option
Convection Bake and Convection Roast with Convection Conversion
True frameless glass oven door with big clear view window and halogen interior light
3 heavy duty oven racks with 7 embossed positions and roasting rack
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Upper oven - 1.6 cu. ft. capacity microwave / 1000 Watts with turntable
Sensor cooking controls
Electronic touch controls with kitchen timer
Lower oven - extra-large 4.1 cu. ft. capacity self-cleaning convection-oven with delay clean option
Convection Bake and Convection Roast with Convection Conversion
True frameless glass oven door with big clear view window and halogen interior light
3 heavy duty oven racks with 7 embossed positions and roasting rack
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option (Lower) |
| Configuration | Double Oven |
| Broiler Pan and Grid | Yes |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast (Lower Oven) |
| Cooking System | Turntable - Microwave |
| Temperature Management System | True Temp System (Lower) |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Vegetable |
| Control Features | Auto Defrost |
| Oven Control Features | Variable Broil (Lower) |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic (Lower) |
| Power Levels | 10 |
| Control Type | SmartSet (Lower) |
| Roasting Rack | Lower |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 7 |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Reheat |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Cooking Technology | Microwave/Convection |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions (Lower) |
| Oven Features | 6-Pass Broil Element (Lower) |
| Interior Oven Light | Halogen |
| Control Features | 99 Min. / 99 Sec. Kitchen Timer |
| Control Type | Electronic Microwave Touch Controls |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Popcorn |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Beverage |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Reheat |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Potatoes |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Chicken/Fish |
| Microwave Watts (IEC-705) | 1,000 W |
| Oven Control Features | Convection Conversion (Lower) |
| Oven Control Features | Delay Bake Option With Cook & Hold (Lower) |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable (Lower) |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal (Lower) |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override (Lower) |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Oven Light Pad (Lower) |
| Oven Control Features | Start Pad |
| Oven Control Features | Automatic Meat Thermometer (Lower) |
| Oven Control Features | Control Lock Capability (Lower) |
| Oven Control Features | Temperature Display |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake (Lower Oven) |
| Oven Rack Features | 3 Heavy-Duty Oven Racks |
| Turntable Size | 15.5 |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 198 lb |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 24 x 16 1/4 x 18 1/4 |
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 181 lb |
| Oven Interior Dimensions (upper) | 16 1/4 x 9 5/8 x 15 3/4 |
| Overall Depth | 23 1/2 in |
| Overall Height | 43 1/2 in |
| Overall Width | 29 3/4 in |
APPEARANCE
| Frameless Oven Door(s) | Color-Matched |
| Handle | Integrated Designer-Style |
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window (Lower) |
| Installation | Flush Appearance |
| Color Appearance | White on White |
POWER / RATINGS
| Broiler Wattage | 3600W |
| Amp Rating at 208V | 30 |
| Convection Wattage | 2500W |
| KW Rating at 208V | 5.3 |
| Amp Rating at 240V | 30 |
| Bake Wattage | 2700W |
| KW Rating at 240V | 6.6 |
CAPACITY
| Capacity (Cu. Ft.) | 1.6 Upper / 4.1 Lower |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Other
| Oven Interior Dimensions (lower) | 24 x 16 1/4 x 18 1/4 |
| Oven Interior Dimensions (upper) | 16 1/4 x 9 5/8 x 15 3/4 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 43.5 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 181 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 in. |
| Shipping Height | 48.5 in. |
| Shipping Length | 28.5 in. |
| Shipping Weight | 221 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 221 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 17.6 ft³ |
| Dimensional Weight | 218.79 lbs. |
| Total of Cubes | 17.6 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 218.79 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










