$1,781.01
Was$1,799.00Save $17.99
44-Bottle Dual Zone Wine Cooler - PWS06DSPSS
$1,781.01
Was$1,799.00Save $17.99
Current Rebates
Key Features
Modern Design
Dual Zone Temperature Control
Sliding Wine Racks
44-Bottle Capacity
Recessed LED Lighting
Built-In Capable
Freestanding Capable
Digital Temperature Controls
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Modern Design
The modern design on this wine center features a sleek handle and glass door with stainless trim that will integrate into your kitchen beautifully
Dual Zone Temperature Control
This wine center has two distinct zones that maintain any temperature between 43 and 62ºF to keep both red and white wines at the perfect serving temperature
Sliding Wine Racks
Six wine racks with wooden fronts easily slide in and out so you can effortlessly load and unload bottles
44-Bottle Capacity
Enjoy plenty of space to store all your favorite red and white wines
Recessed LED Lighting
Recessed LED interior lighting helps you locate items quickly and easily
Built-In Capable
This wine center can be built-in so it fits flush with your cabinetry
Freestanding Capable
This wine center can be freestanding
Digital Temperature Controls
Upfront digital temperature controls are easy to access and let you store items anywhere between 43 and 62ºF
Stainless Steel Handle
This stainless steel handle has a clean, classic look that will complement your kitchen
Glass Door
A tinted glass door with stainless steel accents has a high-end, modern appearance that will blend well with your other appliances and décor
Door Alarm
An easy-to-hear door alarm makes sure you always know when the door has been left open, so you can save refrigerated items and energy
Wine Center Power Button
Use a power button to turn your wine center on and off without needing to access the plug
Interior Lighting Power Button
Use a power button to turn your interior lighting on or off
Triple Pane Glass Door Fridge
The triple pane glass door improves temperature stability, reduces condensation and enhances energy efficiency compared to a double pane glass door
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 33.75 in |
| Overall Width | 23.5 in |
| Overall Depth | 24.625 in |
| Back Air Clearances | 0 in |
| Top Air Clearances | 0 in |
| Height to Top of Hinge | 33.75 in |
| Side Air Clearances | 0 in |
| Approximate Shipping Weight | 123 lb |
| Net Weight | 112 lb |
| Cutout Height (in) | 33.75 |
| Cutout Width (in) | 23.5 |
| Cutout Depth (in) | 25 |
FEATURES
| Shelves/Racks - Total Number | 6 |
| Dual Temp Zone | Yes |
| Temperature Range | Upper: 43 - 55F, Lower: 55 - 62F |
| Number of Doors | 1 |
| Door Ajar Alarm | Yes, Audible |
| Cooling method | Compressor |
| Product Type | Wine Center |
| Full Extension Slides | Yes - with wood shelf fronts |
| Defrost Type | Auto |
| Case Material | Steel |
| Interior Lighting | Display (on) / Door (on/off) |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Control Type | Touch Controls |
| Choose Temp Zones | Yes, Upper & Lower Zones |
| Wine Racks | 6 Wine Racks |
| Refrigerant Type | R600a |
| OU Certified | No |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Control Location | Upfront - Top |
| Number of Cooling Zones | 2 |
APPEARANCE
| Toe kick | Stainless steel |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Installation | Built-In or Free-Standing |
| Door Swing | Right Swing |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Door Style | Contoured Door |
| Door Stops | Yes |
CAPACITY
| Unit Capacity | 44 Wine Bottles |
| Total Capacity (cubic feet) | 4.80 cu ft |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz | 120V; 60Hz |
| Hertz | 60 |
| Electrical Requirements | 120V |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | Limited 1-Year |
Other
| Back Air Clearances | 0 in |
Dimensions & Weight
| Width | 23.5 in. |
| Height | 33.75 in. |
| Length | 24.63 in. |
| Weight | 112 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.5 in. |
| Shipping Height | 38.75 in. |
| Shipping Length | 29.63 in. |
| Shipping Weight | 152 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 152 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.3 ft³ |
| Dimensional Weight | 140.51 lbs. |
| Total of Cubes | 11.3 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 140.51 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".



























